Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura.

Shitësit besojnë se ligjet e miratuara së fundmi pas pushtimit të Ukrainës janë aq të paqartë saqë mund të kenë çdo lloj efekti ndaj librit.

“Nëse këto rregulla interpretohen gjerësisht, atëherë kjo mund të prekë një volum të gjerë letërsie, përfshirë atë klasike. Çdo gjë do të varet nga komunikimi me autoritetin rregullator”, thotë Evgeny Kopyov, pronar shtëpie botuese.

- Advertisement -

Krahas kësaj, botuesit besojnë se do të ketë një censurë të dyfishtë, njëra e imponuar nga shteti dhe tjetra nga vetë autorët.

“Ka shumë kufizime. Ato prekin punën e një botuesi dhe sidomos auto-censurën. Botuesit janë të frikësuar”, shprehet Marina Kadetova, kryeredaktore në shtëpi botuese.

Efekti i censurës mund të kthehet në atraksion për libra me përmbajtje radikale. Disa njerëz kujtojnë prodhimin e librave gjatë epokës sovjetike dhe se si lexonin fshehurazi libra të ndaluar. Disa prej këtyre librave u lexuan më vonë në shkallë të gjerë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri të Kosovës

Në orët e para të mëngjesit të së diel është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e...

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

TË FUNDIT

Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri të Kosovës

Në orët e para të mëngjesit të së diel është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e...

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×