Britania dhe Gjermania: Për dërgimin e avionëve F-16 në Ukrainë vendos SHBA-ja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çdo vendim për dërgimin e avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë duhet të merret nga Shtëpia e Bardhë, thanë ministrat e Mbrojtjes të Gjermanisë dhe Britanisë më 17 maj, pavarësisht se gjatë kësaj jave, Britania dhe Holanda njoftuan për një “koalicion” sa i përket avionëve luftarakë.

“I përket Shtëpisë së Bardhë të vendosë nëse dëshiron që të përdoret kjo teknologji”,-tha sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallance, pas takimit me homologun e tij gjerman, Boris Pistorius, në Berlin.

“Varet nga Shtëpia e Bardhë për të vendosur nëse duan që të dërgohen avionët luftarakë F-16, të prodhimit amerikan”, -shtoi Pistorius.

- Advertisement -

Kryeministri britanik, Rishi Sunak, dhe homologu i tij holandez, Mark Rutte, janë pajtuar që të formojnë një koalicion për avionët luftarakë gjatë takimit të tyre në samitin e Këshillit të Evropës që u mbajt më herët gjatë kësaj jave.

Ata thanë se do të krijojnë një “koalicion ndërkombëtar për t’i ofruar Ukrainës aftësi të luftimit ajror, duke i ofruar mbështetje për gjithçka, nga trajnimet e deri te blerja e avionëve F-16”.

Megjithatë, Wallace theksoi se Britania nuk ka avionë F-16 dhe shtoi se nuk planifikon që t’i dërgojë Ukrainës avionë nga flota e saj me Typhoon.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ndahet nga jeta aktori i Harry Poter, Michael Gambon ishte 82 vjeç

Aktori Michael Gambon është ndarë nga jeta  këtë të enjte. Lajmin e ka bërë të ditur familja e tij e cila ka zbuluar se...

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

TË FUNDIT

Ndahet nga jeta aktori i Harry Poter, Michael Gambon ishte 82 vjeç

Aktori Michael Gambon është ndarë nga jeta  këtë të enjte. Lajmin e ka bërë të ditur familja e tij e cila ka zbuluar se...

Girona e pamposhtur në Spanjë, merr kryesimin e kampionatit

Kampionati spanjoll ka një udhëheqëse të re dhe ajo është Girona e cila në 7 javë të luajtura ka grumbulluar 19 pikë. Edhe në...

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

Policia e Elbasanit ka arrestuar këtë të enjte ish-nënkryetarin e bashkisë Librizhad, Andri Çota, një person i shpallur në kërkim për "Shpërdorim detyre". Gjykata e...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×