English

Bursa për fëmijët romë dhe egjiptianë/ Bie numri i tyre që ndjekin arsimin e mesëm

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në sistemin arsimor të vendit, ka vetëm rreth 100 nxënës romë në gjimnaze dhe 3 në universitete. Përfaqësues të komunitetit thonë se kostot e larta të arsimimit janë shkaku kryesor për rënien e numrit të nxënësve.

- Advertisement -

Nxënësit rom dhe egjiptian që vendosin të ndjekin Arismin e mesëm të përgjithshëm apo dheUuniversitetitn, janë në rënie nga vitit. Shkaqet kryesore janë reformat në arsim dhe kushtet e vështira ekonomike.

“Kemi numër të ulët të numrit të gishtave të studentëve romë, për numra nxënës në shkolla të mesme, sa i përket romëve mund të jenë 100-150 mund të jetë një shifër më e ulët. Ndërkohë aktualisht në universitete janë vetëm 3, egjiptianët janë një numër më i lartë

Për vitin akademik 2023-2024, janë hapur aplikimet për studentë romë dhe egjiptian në nivelet Bachelor, Master dhe PhD në universitetet e akredituara Tiranë, Elbasan, Korçë, Vlorë, Gjirokastër dhe Shkodër, të cilët janë pjesë e projekteve ndihmuese për këto fëmijë, të cilët e kanë të deklaruar përkatësinë e tyre etnike.

“Është rritur goxha shpenzimet që nuk mund ti mbajë një kategori siç janë familjet rome. Qiratë dhe jetesës behën të papërballueshme gjë që nuk i jep mundësi fare ta nisin universitetin”- theksoi Aliu.

Fëmijë nga familje kryesisht romë dhe egjiptianë, mbeten pa u regjistruar në shkollë apo pa ndjekur universitetin, për shkak të zhvendosjes familjarisht nga një qendër banimi në një tjetër, si dhe pamundësisë ekonomike.

“Studentët kanë prirje të ndryshme, por mënyra e aplikimit dhe mënyra sesi i japin degë dytësorë dhe që nuk i duan, por i kanë hedhur sa për të mos djegur vitin akademi, ti merren parasysh situatat e tyre dhe një nga politikat është që aty ku ka kuota ti jepen”-tha Aliu.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?