Censi në shtator | 8000 individë do kryejnë regjistrimin e popullsisë dhe banesave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas 3 viteve nga afati i përcaktuar, regjistrimi i popullsisë dhe banesave ka një datë. CENSI do të nisë në 18 shtator të këtij viti, dhe 8000 individë të trajnuar do të trokasin derë më derë për të marrë në pyetje të gjithë banorët e republikës së Shqipërisë.

INSTAT njofton se infrastruktura është gati tashmë, pas 3 pezullimeve që erdhën nga pandemia dhe dështimi i tenderëeve me mjetet elektronike.

Për herë të parë të dhënat për popollsinë nuk do të ruhen në fletë, por në tableta, sic i kërkon edhe Bashkimi Europian.

- Advertisement -

I gjithë procesi, i cili në fazën e pyetjeve do të zgjatë 6 javë pritet të kushtojë 16 milionë euro. Rezulatet paraprake do të shpallen nga Instat në qershor 2024, pra 8 muaj pas mbledhjes së informacionit.

Të gjitha pyetjet e anketës janë të detyrueshme, me përjashtim të identifikimi etnik, fesë dhe gjuhës. Cdo individ është i lirë të përgjigjet ose jo për këto tri elemente.

Regjistrimi i parë zyrtar i popullsisë dhe banesave zhvilluar në vitin 1923, dhe sot kur kanë kaluar 100 vite, ky do të jetë CENSI i dymbëdhjetë.

Ai ka rëndësi të madhe për planifikimin e investimeve publike, për alokime buxhetore e për shërbime publike.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

TË FUNDIT

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e...

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×