Centrali më i madh bërthamor i Evropës në rrezik, alarmi nga agjencia ndërkombëtare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) ka shprehur shqetësimin për sigurinë e centralit bërthamor më të madh në Evropë, ndërsa forcat pushtuese ruse evakuojnë civilët nga qyteti i afërt ukrainas Enerhodar.

Rafael Grossi tha se situata në uzinën e Zaporizhzhia po “bëhej gjithnjë e më e paparashikueshme dhe potencialisht e rrezikshme”.

Evakuimi vjen përpara një kundërofensive të pritshme ukrainase.

- Advertisement -

Por stafi bërthamor po qëndron në vend.

Deklarata e IAEA tha se “ndërsa stafi operativ mbetet në vend, Drejtori i Përgjithshëm Grossi shprehu shqetësim të thellë për kushtet gjithnjë e më të tensionuara, stresuese dhe sfiduese për personelin dhe familjet e tyre”.

Ai tha se ekspertët e IAEA të pranishëm në fabrikë kishin “marrë informacion se evakuimi i paralajmëruar i banorëve nga qyteti i afërt i Enerhodar – ku jeton shumica e stafit të uzinës – ka filluar”.

Grossi tha se “ne duhet të veprojmë tani për të parandaluar kërcënimin e një aksidenti të rëndë bërthamor”.

IAEA ka lëshuar më parë paralajmërime për sigurinë në termocentral, pasi bombardimet shkaktuan disa dëmtime në instalime dhe ndërprerje të përkohshme të energjisë, megjithëse pa shkaktuar ndonjë rrjedhje rrezatimi.

Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkurt 2022, numri i personelit në uzinë ka rënë, thotë IAEA, “por menaxhimi i vendit ka deklaruar se ka mbetur i mjaftueshëm për funksionimin e sigurt të uzinës”.

Forcat ruse pushtojnë pjesën më të madhe të rajonit të Zaporizhzhia-s, por jo kryeqytetin rajonal Zaporizhzhia, i cili shtrihet vetëm në veri-lindje të Enerhodar-it përgjatë rezervuarit Dnipro. Përveç Enerhodar, Rusia ka urdhëruar evakuimin e civilëve nga 18 lokacione të vijës së frontit në rajon.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

TË FUNDIT

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...

Arrihet marrëveshja, Hamasi pranon zgjatjen e armëpushimit në Gaza

Vetëm pak minuta para përfundimit të armëpushimit, Hamasi ka rënë dakord ta zgjasë atë, pak çaste pas një deklarate ku edhe Izraeli ishte dakord...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×