“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e procesit të dialogit Kosovë-Serbi në Bruksel.

Berisha tha se ka dyshime personale se ka një sinkronizim mes kryeministrit Kurti, presidentit Vuçiç dhe ndërmjetësuesve të BE-së për të bërë që procesi të dështojë.

Ai kërkoi nga CIA dhe Kongresi Amerikan të nisë një hetim mbi bisedimet e zhvilluara dhe të shqyrtohen të gjitha letërnjoftimet dhe dokumentet e dialogut.

- Advertisement -

Berisha nënvizoi se si pasojë e dialogut në Bruksel Kosova në vend të njohjes ka detyrim të krijojë Asocacionin.

“Kjo krizë e stisur tani dhe sulmet ndaj partnerëve ndërkombëtarë për mednimin tim më bën të dyshoj dhe unë në Kuvendin e Kosovës kam kërkuar që të bëhet hetim nga Kongresi dhe inteligjenca amerikane për të gjithë procesin e dialogut. Duhet të bëhet kontroll i gjithë atij dokumentacioni dhe letërkëmbimeve pasi kam dyshime për një sinkronizim ndërmjet Kurtit, Vuçiç dhe ndërmjetësve të BE-së për ta sjellë situatën këtu ku e kanë sjellë.

Unë që nga fillimi në gjykim të pavarur kam pretenduar dhe pretendoj se diplomacia evropiane ka dështuar në çështjen e Kosovës. Diplomacia evropian dhe ndërmjetësit kanë dështuar në dialog. Të gjithë kanë kontribuar në krijimin e kësaj situate”, tha Berisha.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kush është gjykatësja e parë shqiptare në SHBA

Një shqiptare do të shërbejë për herë të parë si gjyqtare në Gjykatën Civile të Nju Jorkut. Edit Shkreli më 8 nëntor, në një...

Euro vlen 101 lekë, Konfindustria: Forcimi jo i natyrshëm i lekut pasoja në ekonomi

Konfindustria shpreh shqetësimin për rënien e fortë të euros kundrejt lekut. Ajo vlerëson se shkak për këtë rënie, është edhe vendimi i fundit i muajit...

Tentoi të korruptojë policin rrugor për të shmangur gjobën, procedohet 28-vjeçari

Një 28-vjeçar është proceduar penalisht nga policia e Fierit pasi ka tentuar të korruptojë efektivin e rrugores me qëllim shmangien e gjobës. Policia tha se...

TË FUNDIT

Kush është gjykatësja e parë shqiptare në SHBA

Një shqiptare do të shërbejë për herë të parë si gjyqtare në Gjykatën Civile të Nju Jorkut. Edit Shkreli më 8 nëntor, në një...

Euro vlen 101 lekë, Konfindustria: Forcimi jo i natyrshëm i lekut pasoja në ekonomi

Konfindustria shpreh shqetësimin për rënien e fortë të euros kundrejt lekut. Ajo vlerëson se shkak për këtë rënie, është edhe vendimi i fundit i muajit...

Tentoi të korruptojë policin rrugor për të shmangur gjobën, procedohet 28-vjeçari

Një 28-vjeçar është proceduar penalisht nga policia e Fierit pasi ka tentuar të korruptojë efektivin e rrugores me qëllim shmangien e gjobës. Policia tha se...

“‘Fatura’ të hapura me organet në Greqi”, gazetari: Pse nuk ekstradohet Laert Haxhiu

Një shkrim i gazetarit të njohur grek Vasilis Xito për “Esspresonews” ditën e sotme, i është kushtuar të shumëkërkuarit Laert Haxhiu. Veç fakteve të...

Kancelari Scholz premton të vazhdojë ndihmën financiare ushtarake për Ukrainën

Kancelari gjerman, Olaf Scholz premtoi të shtunën ndihmën e vazhdueshme financiare dhe ushtarake për Ukrainën ndërsa ajo përpiqet të pastrojë tokën e saj nga...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×