English

Cilat do të jenë 3 vendet më të kërkuara të punës për 2024

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inteligjenca artificiale, qëndrueshmëria dhe siguria kibernetike janë gjithnjë e më të kërkuara, sipas raportit të fundit të LinkedIn mbi perspektivat e tregut të punës për vitin 2024, raporton Euronews.

- Advertisement -

Tregu i punës po kalon një transformim të përshpejtuar në Evropë dhe konkurrenca për vende pune është dyfishuar vitin e fundit. Po shfaqen pozicione të reja që nuk kanë ekzistuar në 20 vitet e fundit, ka treguar hulumtimi i LinkedIn.

Kur bëhet fjalë për vitin në vazhdim, pozicionet me rritje më të shpejtë lidhen me qëndrueshmërinë, inteligjencën artificiale dhe zhvillimin e biznesit, parashikon kjo platformë e specializuar në punësim.

LinkedIn kreu hulumtimin duke ekzaminuar miliona vende pune të nisura nga anëtarët e tij midis 1 janarit 2019 dhe 31 korrikut 2023, për të llogaritur normat e rritjes për çdo pozicion.

Ai tregoi se dy të tretat (67 për qind) e profesionistëve në Evropë po mendojnë për një ndryshim pune këtë vit, edhe pse ka konkurrencë në rritje në treg.

Në vitin 2022, kishte vetëm një pozicion të hapur për rreth çdo dy persona që aplikonin në mënyrë aktive në Mbretërinë e Bashkuar dhe Francë në LinkedIn, dhe tani ka një pozicion të hapur mesatarisht për çdo katër aplikantë.

Tridhjetë e shtatë për qind e profesionistëve evropianë deklarojnë se përpiqen për të ardhura më të larta për të përballuar krizën e kostove në rritje, ndërsa 19 për qind theksojnë se kanë më shumë besim dhe duan të gjejnë role të reja për të çuar përpara karrierën e tyre.

Cilat punë janë të kërkuara?

Punët me rritje më të shpejtë në Evropë ndryshojnë sipas vendit, por tendenca e zakonshme tregon se inteligjenca artificiale (AI), qëndrueshmëria dhe siguria kibernetike janë fusha në rritje ndërsa kompanitë luftojnë për të mbajtur ritmin me këto tendenca që ndikojnë në ekonomi.

Disa nga pozicionet e kërkuara janë: Menaxher i Qëndrueshmërisë, Inxhinier i Inteligjencës Artificiale dhe Analist i Sigurisë Kibernetike.

“Ndërsa kalojmë në vitin 2024, është e qartë se inteligjenca artificiale dhe qëndrueshmëria janë dy faktorët kryesorë që riformësojnë tregun e punës dhe se punëdhënësit po kërkojnë gjithnjë e më shumë të gjejnë punëtorë me aftësitë e nevojshme për këtë”, tha drejtori i LinkedIn për Evropën dhe Amerikën Latine. në Josh Graff dhe shtoi: “Punimet në këto fusha përfshijnë disa nga pozicionet me rritje më të shpejtë në Evropë.”

Kur bëhet fjalë për punët në MB, pesë pozicionet më të kërkuara janë: menaxher i qëndrueshmërisë, përfaqësues i zhvillimit të shitjeve, analist i sigurimeve (një person që vlerëson individët dhe bizneset për të përcaktuar nivelin e rrezikut), shefi i të ardhurave dhe terapisti dentar.

Si të përputhen aftësitë me pozicionet në një botë pune në ndryshim?

Raporti tregon gjithashtu se shumë profesionistë kanë vështirësi në gjetjen e një formule për të përshtatur aftësitë e tyre me pozicionet e hapura, duke qenë se ndryshimet po ndodhin kaq shpejt.

Për më tepër, 55 për qind e menaxherëve të punësimit në të gjithë Evropën besojnë se kompanive të tyre u mungojnë kandidatët e aftë, sepse atyre u mungojnë kualifikimet tradicionale.

“Shumë nga këto punë nuk ekzistonin as 20 vjet më parë, dhe ndërsa tregu vazhdon të ndryshojë me shpejtësi, përshtatshmëria duhet të jetë një prioritet për liderët e biznesit”, tha Graf.

Siç shtoi ai: “Iniciativat e të mësuarit dhe zhvillimit shpesh shihen si të mirëpritura, por tani për të tërhequr dhe mbajtur talentin, por edhe për të siguruar që fuqia punëtore të ketë me të vërtetë aftësitë e nevojshme në një botë pune në ndryshim, iniciativa për të përmirësuar dhe ndryshuar aftësitë dhe njohuritë. do të jetë kyç”.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?