Cili është qyteti më i lirë evropian për t’u vizituar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga 100 qytete të ndryshme evropiane, qyteti andaluzian i Granadës u emërua destinacioni më i lirë i pushimeve falë gamës së tij të gjerë të atraksioneve falas.

Një studim i ri nga uebsajti i prenotimeve të transportit Omio, i cili shqyrtoi 100 qytete të ndryshme në Evropë, zbuloi se Granada ishte më i miri për një turne me buxhet të ulët.

U zbulua se Granada ka gjithsej 112 atraksione turistike falas, 10 muze pa pagesë dhe akses në 60 pamje të ndryshme për t’u vizituar, shkruan The Local.

- Advertisement -

Një vakt për dy vetë në një restorant mesatar kushton 50 euro, ndërsa një vizitë në Pallatin Alhambra, i cili është nën mbrojtjen e UNESCO-s, kushton 14 euro për të rriturit, dhe për një biletë për një turne me autobus turistik, vizitorët duhet të shpenzojnë rreth 9 euro.

Një natë në këtë qytet andaluzian është gjithashtu e përballueshme, me një birrë që kushton rreth 2.5 euro dhe një pjatë tapas falas. Një biletë për transport publik kushton 1.40 euro dhe është e vlefshme për 24 orë.

Pothuajse një simbol i qytetit dhe padyshim tërheqja kryesore është Alhambra, kështjella më e madhe maure në Andaluzi.

Ajo është në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1984.

Pallati Nasrid është padyshim xhevahiri i kurorës së Alhambrës, një mbetje e stilit arkitekturor të rafinuar, të ndërlikuar dhe elegant të qytetërimit maur.

Ky qytet është gjithashtu shtëpia e katedrales së dytë më të madhe në Spanjë dhe e katërta më e madhe në botë. Është ndërtuar gjatë mbretërimit të mbretëreshës Isabella. Megjithëse ndërtimi filloi në 1518, u deshën më shumë se 180 vjet për t’u përfunduar.

Nëse e vizitoni ndonjëherë këtë qytet, duhet të vizitoni lagjen arabe të quajtur Albaicin ose Albayzin. E ndërtuar në një kodër të pjerrët, është një zonë e lashtë me rrugë të ngushta, të ndërlikuara, gjarpëruese dhe me një bukuri të jashtëzakonshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

TË FUNDIT

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

Vrasje e shpërthime me tritol, detaje për të shumëkërkuarin Bitri që arrestua sot

Eljo (Ervis) Bitri, 35-vjeç lindur dhe banues në Gostimë të Elbasanit është në listën e 14 personave të shpallur në kërkim nga SPAK në...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×