Deputeti: Radoiçiç, biznes ilegal me vlerë 800 milionë euro në Kosovë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Haki Abazi, deputet i Kuvendit të Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se nënkryetari i listës serbe, Milan Radaiçiç, i cili dyshohet si i përfshirë në sulmin e së dielës ndaj policisë së Kosovës ka fituar miliona euro nga bizneset e paligjshme në veri.

Sipas tij, ajo ndodhi dy ditë më parë është tregim i muskujve nga grupet kriminale serbe në veriun e Kosovës duke shfrytëzuar pozicion e dobësuar në raport me ndërkombëtarët të Albin Kurtit.

“Radoiçiç që është nënkryetar i Listës Serbe që është lista që mban 10 vende të deputetëve në kuvendin e Kosovës peshon në vlerën 800 mln euron biznes jo legal në veri, përfshirë edhe minerale. Nuk kemi asnjë të re përveçse nxjerrja e kokës së një grupi kriminal që ka përdorur hapësirën e mungesës së ligjit në veri për veprimtari ilegale ekonomike dhe tani është momenti i një përplasjeje kur Vuçiç kërkon tërheqjen e Radoiçit nga veriu. Kjo që pamë është shkëndija e parë e dalë në publik e tregimit të muskujve të grupeve kriminale serbe në veriun e Kosovës duke shfrytëzuar pozitën e dobësuar të Kurtit në raport me ndërkombëtarët”, tha Abazi

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×