Der Leyen bisedon me Erdogan, premton mbështetje shtesë për Turqinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka premtuar se do të forcojë ndihmën për Turqinë, ndërsa vendi po përballet me pasojat e tërmetit shkatërrues të së hënës së kaluar.

Në një telefonatë të djelën, Von der Leyen i tha presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan se:  Komisioni do të mobilizojë mbështetje shtesë dhe do t’i përgjigjet kërkesës së fundit të Turqisë për më shumë kapacitet strehimi në veçanti tenda, batanije, ngrohës”.

Von der Leyen përcolli ngushëllimet e saj më të thella dhe ato të Bashkimit Evropian për humbjen katastrofike të jetëve dhe shkatërrimin e shkaktuar nga tërmeti i fundit.

- Advertisement -

BE shpreson të mbledhë fonde shtesë për Turqinë dhe Sirinë gjatë një konference donatorësh që do të mbahet në Bruksel në mars.

Një total prej 21 shtetesh anëtare të BE-së dhe tre shtete pjesëmarrëse kanë ofruar deri më tani 38 ekipe reagimi të përbërë nga 1,651 persona dhe 106 qenë kërkimi dhe shpëtimi, sipas leximit.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mendonin se ishte zhdukur si specie, urithi i artë zbulohet pas 80 viteve

Një urith i artë që 'noton' në rërë është gjetur në Afrikën e Jugut, më shumë se 80 vjet pasi specia u cilësua si...

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

TË FUNDIT

Mendonin se ishte zhdukur si specie, urithi i artë zbulohet pas 80 viteve

Një urith i artë që 'noton' në rërë është gjetur në Afrikën e Jugut, më shumë se 80 vjet pasi specia u cilësua si...

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×