Britania dhuron 60 milionë paund për Turqinë dhe Sirinë pas tërmetit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Saleh Saeed, shefi ekzekutiv i Komitetit të Emergjencave të Fatkeqësive, tha se një shumë e madhe e donacioneve për Turqinë dhe Sirinë ishte mbledhur në vetëm tre ditë.

Ai tha se nevojat në Turqi dhe Siri janë “absolutisht të mëdha”, duke shtuar se ka “ende shpresë” se njerëzit do të gjenden nën rrënojat e ndërtesave të rëna.

“Është dhuruar një shumë prej 60 milionë paundesh, kryesisht nga publiku i Mbretërisë së Bashkuar; dhe ne jemi jashtëzakonisht mirënjohës për këtë shumë bujare. Kjo u mblodh në tre ditë – kjo është një shumë fenomenale,” tha zoti Saeed.

- Advertisement -

“Paratë po vijnë ende dhe ne shpresojmë që më shumë njerëz të vazhdojnë të japin, sepse nevojat në Sirinë veriperëndimore dhe në Turqi janë absolutisht të mëdha dhe fatkeqësisht gjithnjë në rritje, pasi njerëzit tani lënë rrënojat pas dhe fillojnë të mendojnë për të vajtuar për humbjen e miqve të tyre, familjen dhe rindërtimin e jetës së tyre”- tha ndër të tjera ai.

Ndër të tjera, ai tha se organet bamirëse anëtare të menjëhershme, si Kryqi i Kuq, janë tashmë në terren duke punuar me partnerët lokalë.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

TË FUNDIT

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×