Dita Botërore e Alzheimer/ Shkencëtarët: Sot sëmundja nuk është më e pamposhtur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 55 milionë njerëz vuajnë nga sëmundja e pashërueshme e trurit, Alzajmeri. Por shkencëtarët shprehen se po jetojmë në kohëra kur po bëhet një progres real.

Testet klinike tregojnë se dy lloje barnash, që kërkojnë aprovimin e autoriteteve, janë në gjendje të ngadalësojnë progresin e sëmundjes, ndërsa ilaçe të tjera janë në zhvillim.

Neurologët deklarojnë se kur simptomat si humbja e kujtesës bëhen të dukshme, sëmundja ka avancuar.

- Advertisement -

“Për herë të parë mund të shohim se sëmundja e Alzajmerit nuk është më e pamposhtur. Jemi në rrugën e duhur për ngadalësimin e efekteve të saj. Ndaj është me të vërtetë inkurajuese për të gjitha terapitë që i përkasin këtij lloji dhe në të ardhmen do mund ta trajtojmë më mirë këtë sëmundje”- tha Stephanie Foëler, neurologe, Instituti Britanik i Kërkimeve për Demencën.

Në maj të këtij viti, pas një studimi afatgjatë, gjiganti farmaceutik “Eli Lilly” njoftoi se ilaçi i tij eksperimental “Donanemab” ngadalësonte përkeqësimin e sëmundjes.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Do t’u presim dy gishtat”-Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

Rezgjizori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do...

Shfaqja “7 minuta”, drama që bëri bashkë 11 aktore të jashtëzakonshme

Njëmbëdhjetë gra në mëshirën e frikës së humbjes së punës, detyrohen të bëjnë një përpjekje heroike arsyetimi për të mos iu nënshtruar ligjit të...

“S’kishe ç’të haje”, rrëfimi i Mulaj: Katastrofa që çoi në lëvizjen studentore

Vladimir Mulaj, avokat dhe ish-student i Dhjetorit të vitit 90’ tregoi në një intervistë për Euronews Albania më shumë rreth katastrofës që çoi në...

TË FUNDIT

“Do t’u presim dy gishtat”-Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

Rezgjizori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do...

Shfaqja “7 minuta”, drama që bëri bashkë 11 aktore të jashtëzakonshme

Njëmbëdhjetë gra në mëshirën e frikës së humbjes së punës, detyrohen të bëjnë një përpjekje heroike arsyetimi për të mos iu nënshtruar ligjit të...

“S’kishe ç’të haje”, rrëfimi i Mulaj: Katastrofa që çoi në lëvizjen studentore

Vladimir Mulaj, avokat dhe ish-student i Dhjetorit të vitit 90’ tregoi në një intervistë për Euronews Albania më shumë rreth katastrofës që çoi në...

Guterres: Brutaliteti i Hamasit nuk justifikon ndëshkimin kolektiv të palestinezëve

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka thënë të premten se brutaliteti i Hamasit nuk mund të arsyetojë kurrë “ndëshkim kolektiv”...

Arrestohet në Kosovë “baroni” i Fushë-Kuqes, Gëzim Çela

Gëzim Çela, i cili njihet si baroni i Fushë-Kuqes, është arrestuar në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×