Dizenjuesi zbërthen elementët e flamurit. Përse u zgjodh ngjyra e verdhë në hartë?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjashte yje të bardhë, vendosur në forme harku sipër një harte të verdhë të Kosovës, në një sfond blu.

Ata simbolizojnë gjashtë grupimet kryesore etnike të Kosovës. Ky është sot flamuri i Kosovës që u adoptua prej saj menjëherë pas deklarimit të pavarësisë nga Serbia më 17 shkurt 2008.

15 vjet më parë flamuri krijua si rezultat i një gare ndërkombëtare për dizenjimin e tij, teksa u dorëzuan gati një mijë punime. Ky versioni i përdorur tani është punimi i konceptuar nga Muhamer Ibrahimi.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania dizenjuesi i flamurit të Kosovës tregoi simbolikën e ngjyrave në flamurin e krijuar prej tij.

“Ngjyra e verdhë e flamurit pasqyron pasuritë e Kosovës jo vetëm nëntokësore por edhe ato mbi tokë. Sfondi blu paraqet aspiratat e vendit në integrimin në institucionet euroatlantike ndërsa yjet e bardhë paraqesin komunitetet që jetojnë në Kosovë”, tregoi Ibrahimi.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

TË FUNDIT

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×