“Do zgjidhim problemet me BE-në” – Fjalimi i parë i Erdogan pas rizgjedhjes

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti turk u prit me ovacione në daljen e parë publike në Ankara, pas rizgjedhjes historike.

Duke iu drejtuar Unionit të Dhomave të Tregtisë dhe Këmbimit Valutor, Recep Tayyip Erdogan rishikoi arritjet në 20 vitet e pushtetit dhe reflektoi për rezultatin.

“Natyrisht ne do ta vlerësojmë procesin zgjedhor në çdo aspekt. Do të analizojmë edhe arsyet e këtij entuziazmi të paprecedent në rrugët tona. Jemi të vetëdijshëm që ne, si vend, kemi zgjedhur rrugën tonë të fatit, si në kuptimin e tij ashtu edhe në pasojat”, tha Erdogan.

- Advertisement -

Lideri konservator dhe pro-islamik foli edhe për zgjidhjen e problemeve me Bashkimin Evropian:

“Do ta zgjidhim sa më parë të jetë e mundur problemin e vizave, që është përdorur për shantazh politik”.

Erdogan shtoi se do të fokusohet në luftën kundër inflacionit dhe zbuloi synimin e tij për të krijuar një zonë paqeje dhe sigurie përreth Turqisë.

Sa i takon konfliktit në Ukrainë, ai tha se një zgjidhje diplomatike është e mundur, edhe pse do parandalojë që vendi i tij të bëhet palë në një konflikt që mund të mbyllet me katastrofë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×