English

Donin të vrisnin reperët, policia australiane zbulon komplotin. Arrestohen 2 persona

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia australiane ka akuzuar dy persona për një komplot të dyshuar për të vrarë katër anëtarë të grupit rep OneFour. Burrat, të quajtur në raportet e mediave si Brandon Maseuli dhe Yousef Rima, janë pjesë e një sindikate kriminale ndërkombëtare me origjinë nga Libani.

- Advertisement -

Policia tha se grupi merr kontrata për të kryer krime të dhunshme si vrasje dhe rrëmbime.

Të arrestuar në Sidnei të enjten, Maseuli, 26 vjeç dhe Rima, 20 vjeç, u janë nënshtruar akuza të shumta.

Ato përfshijnë komplot për vrasje, rrëmbim, drejtimin e një grupi kriminal dhe vepra të ndryshme të lidhura me drogën dhe grabitjen. Autoritetet kanë aplikuar gjithashtu për një urdhër arresti për një 22-vjeçar, i cili besohet se është në det të hapur.

Policia tha se Maseuli dhe Rima kishin komplotuar për të vrarë “katër burra të profilit të lartë nga veriperëndimi i Sidneit në emër të një rrjeti tjetër”.

Synimet e tyre janë identifikuar si katër anëtarë të grupit të rap-stërvitjes OneFour – Jerome “J Emz” Misa, Pio “YP” Misa, Spencer “Spenny” Magalogo dhe Dahcell “Celly” Ramos. Është e paqartë pse anëtari i pestë, Salec “Lekks” Su’a, nuk ishte në shënjestër.

Komploti kundër anëtarëve të OneFour besohet të jetë shkaktuar nga një konflikt midis reperëve dhe grupit që dyshohet se punësoi qelinë e sindikatës kriminale në Sydney, tha Sydney Morning Herald, duke cituar autoritetet policore.

Policia zbuloi komplotin e supozuar si pjesë e një hetimi më të gjerë në qelinë e Sidneit, pjesë e së cilës janë Maseuli dhe Rima. Ata gjithashtu pretendojnë se ishte i lidhur me disa rrëmbime, duke përfshirë një që përfshin më shumë se 722 kg (1,600 paund) kokainë.

Të dy të dyshuarit dolën para Gjykatës Lokale të Liverpoolit të enjten. Atyre iu refuzua lirimi me kusht.

OneFour, të cilët janë ndër grupet më të njohura të repit të Australisë, kanë pasur disa përplasje me policinë e Australisë. Muzika e tyre shpesh përfshin tema të errëta dhe tekste të dhunshme, të cilat policia pretendon se mund të nxisin dhunë.

Ata u detyruan të anulonin një turne kombëtar në vitin 2019 pasi policia shprehu “shqetësime për sigurinë”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?