Dramaturgu serb: Serbët nuk e kanë Kosovën, Shqipëria kufizohet me shqiptarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkrimtari dhe dramaturgu serb Nenad Prokiç tha në emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se është koha që serbët ta pranojnë se nuk e kanë Kosovën.

Sipas tij, kjo është një çështje plotësisht gjeostrategjike, pasi Shqipëria është një vend që kufizohet me shqiptarë dhe nuk ka fare lidhje me politikën e përditshme.

“Kjo është gjeografia. Kemi në Greqi, Serbi dhe Mal të Zi, Shqipëria kufizohet me shqiptarët. Kjo është matematika; realiteti i ri politik. Edhe shteti i Hungarisë kufizohet me hungarezët. Në Serbi nuk është e njëjta gjë. Dhe pyetja është nëse trashëgimia kulturore e Enver Hoxhës apo e Titos pengon shqiptarët nga Shqipëria dhe shqiptarët jashtë Shqipërisë të arrijnë në një marrëveshje, siç ishte dikur mes Republikën Federale dhe asaj Demokratike të Gjermanisë dhe është ende sot. Pastaj, është edhe çështja e industrializimit. Po pasuria minerale e Shqipërisë dhe Kosovës? Edhe kjo është shumë e rëndësishme. Është një muze i bukur etnografik në Durrës. Do ishte mirë ta vizitonin shpesh dhe të shihnin ç’kanë bërë të gjithë përgjatë historisë. Në Maqedoni thonë për vete “vendi për të cilin Shqipëria është perëndimi”. Meqë po flisnin për Maqedoninë. Pak më në perëndim, në Shkup thonë që po kalojnë kufirin, nuk është më territor sllav, por bota autoktone shqiptare. Kjo është gjeostrategjia, nuk ka lidhje fare me politikën e përditshme”, tha shkrimtari.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×