English

“Duhet të përgatisim ushtarët”, Polonia: Konflikti mund të jetë në shkallë të gjerë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Polonia duhet të përgatisë ushtarët e saj për konflikt të gjithanshëm. Kështu tha sot shefi i shtabit të forcave të saj të armatosura, ndërsa vendi rrit numrin e trupave në kufirin me Rusinë dhe Bjellorusinë.

- Advertisement -

“Sot, ne duhet të përgatisim forcat tona për konflikt në shkallë të plotë, jo një konflikt të tipit asimetrik”, tha në një konferencë shtypi shefi i shtabit të ushtrisë, gjenerali  Kukula.

“Kjo na detyron të gjejmë një ekuilibër të mirë mes misionit kufitar dhe ruajtjes së intensitetit të stërvitjes në ushtri”, shtoi ai.

Numri i forcave të armatosura ishte rreth 190,000 në fund të vitit të kaluar, duke përfshirë forcat tokësore, ajrore, detare, speciale dhe forcat e mbrojtjes territoriale. Polonia planifikon ta rrisë këtë numër në 300,000 trupa brenda pak viteve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?