English

Polonia kërkon ushtarë, frikë nga lufta me Rusinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria polake ka nisur një iniciativë për të tërhequr  të rinjtë e vendit,  për t’i trajnuar ata me rigorozitet për të mbrojtur atdheun e tyre kundër agresionit të mundshëm nga Rusia.

- Advertisement -

Stërvitja  me ushtrinë është një kamp 28-ditor që ofron trajnime bazë për personat  mbi 18 vjeç, shumë prej të cilëve janë të sapodiplomuar nga shkolla e mesme.

 Sipas zyrtarëve, pjesëmarrësit do të paguhen 1,400 €.

 Ushtria prezantoi skemën në kërkim të rekrutëve ndërsa Polonia zgjeroi ushtrinë e saj prej 198,000 anëtarësh. Masë e ndërmarrë përballë agresionit rus në Ukrainën fqinje – gjë që ka ngritur frikën se Vladimir Putin mund të ketë plane për vende të tjera që dikur ishin në sferën e ndikimit sovjetik.

 Zyrtarët thonë se ka pasur interes të madh për programin, i cili po zhvillohet në 70 zona në të gjithë Poloninë.

 Pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në vitin 2022 ka ngjallur një impuls tek polakët për të mbrojtur kombin, tha një zëdhënës në Ministrinë e Mbrojtjes.

Në fund të stërvitjes, vullnetarët do të bëjnë një betim ushtari në të cilin betohen “për t’i shërbyer me besnikëri Republikës së Polonisë … edhe me çmimin e humbjes së jetës ose gjakut “. Ata që zgjedhin një jetë ushtarake mund të bashkohen me një degë të shërbimeve të armatosura profesionale,  Forcave të Mbrojtjes Territoriale ose të jenë në gatishmëri si rezervistë.

Aksionet e Rusisë shkaktuan shqetësime në rajon çka  ka nxitur një riorganizim të madh të sigurisë nga Deti Baltik në Detin e Zi, duke i detyruar kombet dhe individët të marrin në konsideratë mundësinë e nje lufte . Suedia dhe Finlanda thyen neutralitetin e tyre për t’u bashkuar me NATO-n dhe vende të tjera po shqyrtojnë mundësinë e rekrutimit të detyrueshëm. Danimarka planifikon të zgjerojë shërbimin ushtarak duke edhe përfshirë gratë. Në Poloni, e cila është anëtare e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian, kërcënimi duket i afërt.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?