E djathta ekstreme në Austri bojkoton fjalimin e Zelenskit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se 20 deputetë austriakë të ekstremit të djathtë dolën nga parlamenti gjatë një fjalimi të presidentit ukrainas Volodimir Zelenski.

Politikanët nga Partia e Lirisë argumentuan se fjalimi i Zelenski shkelte neutralitetin e Austrisë.

Ata paralajmëruan përpara fjalimit se do të mbanin një formë proteste kundër fjalës së presidentit ukrainas.

- Advertisement -

Austria ka thënë më parë se nuk mund të ndihmojë ushtarakisht mbrojtjen e Ukrainës, por e mbështet politikisht Kievin.

Në një fjalim video, Zelenski falënderoi Austrinë për ndihmën e saj humanitare dhe ndihmën në pastrimin e minave tokësore. Ai po fliste në ditën e 400-të të pushtimit rus.

Ai gjithashtu ftoi deputetët që të udhëtojnë vetë në Ukrainë dhe të shohin shkatërrimin e shkaktuar.

Presidenti i dhomës së ulët të parlamentit të Austrisë, Wolfgang Sobotka, premtoi më shumë ndihmë financiare dhe humanitare për Ukrainën dhe tha se vendi meriton solidaritetin e Austrisë.

Por ndërsa Zelenski foli, një grup politikanësh dolën dhe lanë pankarta në tavolinën e tyre me logon e partisë që shkruante “hapësirë ​​për neutralitetin” dhe “hapësirë ​​për paqen”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...

TË FUNDIT

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...

Ilda Zhulali: Edi Rama po dëmton Kosovën, ja si po e bën lojën e Serbisë

Ekspertja e çështjeve ndërkombëtare, Ilda Zhulali tha në “Now me Erla Mëhillin” se Edi Rama është duke e dëmtuar Kosovën me draft-statutin e propozuar...

600 km2 tokë nën ujë në Kherson, Ukraina hedh poshtë raportet për kundërofensivë

Qindra ukrainas u shpëtuan nga çatitë të enjten, dy ditë pasi ujërat nga një digë e madhe e thyer përmbytën fshatra, fusha dhe rrugë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×