“Egjeu na bashkon, nuk na ndan” Grekët solidarizohen për t’u ardhur në ndihmë turqve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetarët grekë kanë nisur grumbullimin e ndihmave për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti shkatërrimtar që goditi Turqinë.

Media turke Anadolu Agency ka shpërndarë pamjet e vullnetarëve në Greqi të cilët solidarizohen me fqinjët e tyre t’iu gjendur pranë në moment e kësaj fatkeqësie të rëndë natyrore.

Në fjalën e tyre qytetarët thonë se Egjeu, është një det që i bashkon dy vendet dhe jo që i ndan. Ata i referohen polemikave të fundit mes Athinës zyrtare dhe Ankarasë në lidhje me mosmarrëveshjet për ndarjen e kufirit detar.

- Advertisement -

“Egjeu është një det që na lidh dhe nuk na ndan”- thonë qytetarët grekë.

Greqia ishte ndër vendet e para që dërgoi ndihmë në Turqi, ku më shumë se 35,400 njerëz janë konfirmuar të vdekur dhe dhjetëra mijëra të plagosur deri më tani.

Pesë avionë me më shumë se 7500 batanije, 1500 shtretër dhe 500 tenda u dërguan në ditët e para të fatkeqësisë në bashkëpunim me Ambasadën Turke në Athinë.

Apeli mbarëkombëtar mori një përgjigje masive nga grekët që nxituan të mbledhin ilaçe, ushqime dhe furnizime të tjera për të prekurit nga tërmeti.

Disa bashki nga i gjithë rajoni i Atikës dhe pjesë të tjera të Greqisë kanë mbledhur rroba, ushqime, tenda, radiatorë ngrohjeje dhe disa mallra të tjera.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

TË FUNDIT

“Kambana më e madhe e alarmit deri sot”, Rama reagon për vrasjen e policit në Veri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vrasjes së efektivit të policisë në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Twitter, Rama e cilëson vrasjen e...

Kurti: 30 persona me uniforma e të armatosur rëndë vijojnë të sulmojnë policinë tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë në konferencë për media se e diela është ditë e rëndë për Kosovën. “Vrasja e tij (zyrtarit policor)...

Vrasja e policit në Kosovë, reagon Begaj: Akt kriminal për stabilitetin e rajonit

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka reaguar pas vrasjes së policit të Kosovës në Veri. Begaj e cilëson sulmin akt të organizuar kriminal është cenim...

Voton kandidati i “Bashkë Fitojmë” për Kukësin: Do raportojmë çdo parregullsi

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×