Eksperti: Duan t’i çojnë fëmijët në Gjermani, prindërit as duan t’ia dinë për dijet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i Arsimit, Ndriçim Mehmeti tha në një intervistë për Euronews Albania se cilësia e arsimit në vendin tonë lë për të dëshiruar.

Sipas tij, nxënësit i zgjedhin degët ku do të studiojnë për shkollën e lartë me idenë për të ikur jashtë vendit, jo sipas prirjeve dhe aftësive që kanë në një fushë të caktuar.

“10 veta fitojnë olimpiadën në Biologji dhe 5800 e kërkojnë se duan të shkojnë në mjekësi, infermieri se duan të ikin ë gjermani këta, këtë kanë. Në fund prindi jonë s’e vret mendjen për dijet e qëndrueshme, thotë bursa, studimi, djali im do shkojë në Gjermani që të mburremi ndaj komshiut jo interes çfarë dijesh ka. Ke parë ndonjë protestë të prindërve për mjete didaktike, që harxhuam 9 mln euron për digjitalizimin dhe na u zhdukën kur na u deshën”, tha eksperti.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

TË FUNDIT

Përplasja e shqiptarëve në Londër me Policinë, avokati zbulon çfarë pritet të ndodhë

Avokati Naim Hasani është shprehur se autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë qenë në zbatim të ligjit, në momentin që kërkuan shpërndarjen e tubimit...

Ministri serb i Mbrojtes falenderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×