Ekspertja e ekonomisë: Familjet mesatare nuk ia dalin dot në fund të muajit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspertja e Ekonomisë Romina Radonshiqi ishte e ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shfuqizimin e Bordit të Transparencës për përcaktimin e çmimit të ushqimeve.

Duke u ndalur tek inflacioni, Radonshiqi tha se gjendja ekomike e familjeve mesatare shqiptare është në vështirësi. Ajo tha se proritet i familjeve janë vetëm nevojat bazë për ushqim dhe veshje, duke hequr dorë nga argëtimi.

“Të ardhurat sot janë zhvlerësuar, që do të thotë se është ulur fuqia blerëse nga nëjra anë, por ato produkte që i merrnin qytetarët me një çmim x dje, sot i marrin më të shtrenjta. Normalisht paga që merr qytetari nuk mjafton për produkte të tjera që konisderohen si produkte luksi. Ndaj në këto momente familjet shqiptare kanë prioritete dhe prioritetet janë nevojat bazë. Dhe shumë i menxhdojnë të ardhurat familjare me prioritete.

- Advertisement -

Ne në këto momente kursejmë më shumë pasi nuk kemi si ia dalim në fundin e muajit.

Një familje me të ardhura mesatare, sidomos për ata që jetojnë në Tiranë, nuk shpenzon për argëtim ose do sakrifikojë nga buxheti i familjes për të argëtuar fëmijët”, tha ajo.

 

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

Zelensky mbledh Këshillin e Sigurimit pas sulmit në digë

Pas sulmit në digën në Ukrainë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mblodhi sot Sigurinë e Këshilli të Ukrainës. Mësohet se kreu i administratës presidenciale të Ukrainë...

“Shqiptarët vendimtar në Malin e Zi”, Nimanbegu: Ja çfarë ndodh pas 11 qershorit

Genc Nimanbegu, kryesuesi i listës “Aleanca Shqiptare” në Mal të zi, ishte këtë të martë i ftuar në një lidhje direkte për Euroneës Albania,...

TË FUNDIT

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

Zelensky mbledh Këshillin e Sigurimit pas sulmit në digë

Pas sulmit në digën në Ukrainë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mblodhi sot Sigurinë e Këshilli të Ukrainës. Mësohet se kreu i administratës presidenciale të Ukrainë...

“Shqiptarët vendimtar në Malin e Zi”, Nimanbegu: Ja çfarë ndodh pas 11 qershorit

Genc Nimanbegu, kryesuesi i listës “Aleanca Shqiptare” në Mal të zi, ishte këtë të martë i ftuar në një lidhje direkte për Euroneës Albania,...

Rusia hedh në erë HEC-in në Ukrainë, momenti kur uji vërshon mbi digën gjigande

Oleksandr Prokudin, guvernatori i Hersonit, rajon në lindje të Ukrainës, ka njoftuar për evakuimin e banorëve nga zonat e rrezikuara nga përmbytjet, pas raportimeve...

Silva Bino paraqitet në Prokurorinë e Posaçme

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Ende nuk dihen shumë detaje...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×