Ekspozita e veçantë për mbretëreshën Elizabeth dhe qentë e saj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbretëresha Elisabeth në Britani të Madhe, edhe pse është ndarë nga jeta vijon të tërheqë vëmendjen.

Një ekspozitë kushtuar raportit të monarkes me kafshët është hapur në Londër.

Monarkja më jetëgjatë e Britanisë zotëronte më shumë se 30 qen të racës korgi gjatë mbretërimit të saj 70-vjeçar.

- Advertisement -

Drejtori i Koleksionit shpreson se ekspozita do të dëshmojë një “anë më personale të jetës së saj”.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më  25 qershor për të përkuar me ekspozitën kryesore të portreteve të qenve, që do të zhvillohet nga 29 mars deri më 15 tetor.

Në vitin 1933, në moshën shtatëvjeçare, princeshës së atëhershme Elizabeth dhe motrës së saj, Princeshës Margaret, iu dhuruan qentë  korgi të quajtur Jane dhe Dookie nga babai i tyre.

Fotoja me e hershme daton nga korriku i vitit 1936 dhe tregon princeshën Elizabeth duke luajtur në kopshtin në Londër ku ajo jetoi deri në moshën 10-vjeçare me Jane dhe Dookie.

Si një dhuratë për 18-vjetorin, babai i saj i dha asaj Susan, korgi nga i cili erdhën shumë nga qentë që mbretëresha zotëronte gjatë mbretërimit të saj.

Një fotografi nga 15 tetori 1969 tregon Mbretëreshën, me katër korgi, duke u kthyer nga Balmoral në stacionin King’s Cross për të takuar astronautët e Apollo 11 në Pallatin Buckingham.

“Mbretëresha ia kushtoi të gjithë jetën e saj shërbimit të popullit britanik, por ne shpresojmë që kjo ekspozitë do të tregojë një anë më personale të jetës së saj, dashurinë e saj të thellë për kafshët dhe pasionin e saj të qëndrueshëm për korgit e saj”, u shpreh kuratori i ekspozitës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

TË FUNDIT

Plagosi efektivin e policisë/ Klered Bozhanaj del para gjykatës

Ka nisur seanca për Klered Bozhanajn, 42-vjeçarin që plagosi efektivin e policisë Edlir Alleshi. Bëhet fjalë për ngjarjen e ndodhur në “Kinostudio”, në rrugën “Hysen...

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...

SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë

Presidenti amerikan, Joe Biden, planifikon të dërgojë në Ukrainë raketa me rreze të gjatë, për t’i ndihmuar Kievit në kundërofensivën kundër ushtrisë ruse, kanë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×