English

Ekspozita për Amy Winehouse, aksesorë dhe këngë të shkuara nga Amy

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ekspozite i ka dedikuar The Grammy Museum, 5 herë fituseses së çmimit Grammy, Amy Winehouse.

- Advertisement -

“Beyond Black – The Style of Amy Winehouse”, kishte pjesë të tij veshje, aksesorë, trofe të fituara nga këngëtarja, tekste këngësh të shkruara nga vetë ajo, si dhe disa faqe nga ditari i saj.

Një nga artikujt më unikë në ekspozitë është lista “Fame Ambitions” e Winehouse që ajo shkroi kur ishte adoleshente.

Drejtori i çështjeve kuratoriale në Grammy Museum, Nicholas Vega u shpreh se qëllimi kryesor i ekspozitës është paraqitja e të gjithë krijmtarisë se këngëtares.

“Tekstet që ajo shkruajti bazoheshin në përvojat e saj personale, kishte ndjena në to”, u shpreh Nicholas Vega.

Amy ishte një ndër ikonat e muzikës, duke mos lënë pa përmendur dhe stilin e saj rock-‘n’-roll, që u kopjua nga shumë të rinj. Ajo vdiq më 23 korrik në vitin 2011.

Pak para se të ndërronte jetë, Winehouse lancoi dy albume.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 13 Prill.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?