English

Ekzekutimi me azot në SHBA, flet prifti: Skenë horror! Filloi të shtrembërohej

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prifti amerikan që asistoi në ekzekutimin e parë me azot të një të burgosuri në SHBA, tha se skena e përjetuar ishte si një film horror.

- Advertisement -

Prifti Rev. Jeff Hood tha për mediat amerikane se stafi i burgut nuk mundi ta maskonte dot tronditjen nga “shfaqja horror” që u zhvillua përpara tyre.

“Kishte tronditje dhe befasi të qartë në fytyrat e tyre,” tha prifti  përThe Post.

Prifti e përshkroi vdekjen 22-minutëshe të Kenneth Eugene Smith, 58 vjeç, në në Alabama si një skenë nga një film i frikshëm.

“Atyre u ishte thënë se do të ishte një vdekje e shpejtë, e lehtë dhe anonime… I gjithë procesi ishte thjesht i tmerrshëm. Është një skenë që nuk do ta harroj kurrë”, tha Reverend Hood.

Hood i shpjegoi gazetës se nga vendi ku u ul në dhomën e ekzekutimit, ai mund të shihte fytyrat e oficerëve të tmerruar.

“Në këto kushte është e vështirë të dish saktësisht se çfarë po ndodh, por e di që pashë terrorin në fytyrat e njerëzve përballë meje. Kur filloi ekzekutimi dhe trupi i tij filloi të shtrembërohej, ndryshimi në shprehjen e zyrtarëve ishte i dukshëm. Ai dukej si një peshk i dalë nga uji, duke luftuar përsëri dhe përsëri. Me kalimin e minutave, tensioni në dhomë rritej, derisa më në fund u konfirmua se i dënuari me vdekje kishte ndërruar jetë,” tha ai.

Prifti Rev. Jeff Hood

Rasti tërhoqi vëmendjen e mediave botërre pasi Smith i mbijetoi një përpjekjeje për t’i dhënë fund jetës së tij nëpërmjet një injeksioni vdekjeprurës në nëntor 2022. Ekzekutimi u ndërpre kur mjekët nuk arritën të gjenin një venë për të injektuar lëngun vdekjeprurës, pasi u përpoqën për orë të tëra.

Smith ishte një nga dy burrat e dënuar për vrasjen e 45-vjeçares Sennett në një vrasje pagesë prej 1000 dollarësh më 18 mars 1988.

Ajo u rrah me një objekt metalik dhe u godit me thikë në gjoks dhe qafë. Vdekja e saj u organizua për t’u dukur si një grabitje në shtëpi.

Burri i saj, një predikues i zhytur në borxhe, kishte orkestruar skemën për të mbledhur paratë e sigurimit. Ai vrau veten pasi u burgus.

Vrasësi tjetër i Smith, John Forrest Parker, u ekzekutua në vitin 2010.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?