English

Kryhet ekzekutimi i parë me gaz azoti në SHBA, vritet 58-vjeçari në Albama

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Alabama ka ekzekutuar me gaz azot vrasësin e dënuar Kenneth Eugene Smith, kjo është hera e parë që përdoret metoda e dënimit me vdekje në SHBA.

- Advertisement -

Smith, 58 vjeç, humbi dy apelime përfundimtare në Gjykatën e Lartë dhe një në një gjykatë federale të apelit, duke argumentuar se ekzekutimi ishte një dënim mizor dhe i pazakontë. Në vitin 2022, Alabama u përpoq dhe dështoi të ekzekutonte Smithin me injeksion vdekjeprurës. Ai u dënua në vitin 1989 për vrasjen e gruas së një predikuesi, Elizabeth Sennett.

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimit me Vdekje, Smith është personi i parë që vritet duke përdorur gaz azot të pastër kudo në botë. Alabama dhe dy shtete të tjera të SHBA-së kanë miratuar përdorimin e hipoksisë së azotit si një metodë alternative të ekzekutimit, sepse barnat e përdorura në injeksione vdekjeprurëse janë bërë më të vështira për t’u gjetur, duke kontribuar në një rënie të përdorimit të dënimit me vdekje në nivel kombëtar.

Pesë anëtarë të medias u transportuan me furgon në Institucionin Korrektues Holman në Atmore për të parë ekzekutimin.

“Sonte Alabama bën që njerëzimi të bëjë një hap prapa,” tha Smith, sipas dëshmitarëve. “Faleminderit që më mbështetët. Ju dua të gjithëve.” Pasi gazi filloi të derdhej në maskën e tij, i burgosuri thuhet se buzëqeshi, tundi kokën drejt familjes së tij dhe firmosi “Të dua”.

Smith u vizitua nga anëtarët e familjes së tij, dy miq, këshilltari i tij shpirtëror dhe avokati i tij. Ai hëngri një mëngjes me dy biskota, vezë, pelte rrushi, salcë molle dhe lëng portokalli. Vakti i tij i fundit ishte biftek dhe vezë me kafe.

Të enjten mbrëma, Gjykata e Lartë i mohoi atij një afat në minutën e fundit. Tre gjyqtarë liberalë kundërshtuan vendimin e shumicës së udhëhequr nga konservatorët.

“Duke dështuar për të vrarë Smithin në përpjekjen e saj të parë, Alabama e ka zgjedhur atë si ‘derrin e saj gini’ për të testuar një metodë ekzekutimi të pa testuar më parë,” shkroi gjyqtarja Sonia Sotomayor. “Bota po shikon.”

Ky vendim erdhi një ditë pasi Gjykata e Lartë refuzoi të merrte një tjetër sfidë nga Smith.

Ekzekutimi me azot ishte denoncuar nga disa profesionistë mjekësorë, të cilët paralajmëruan se mund të shkaktonte një sërë fatkeqësish katastrofike, duke filluar nga konvulsionet e dhunshme deri te mbijetesa në një gjendje vegjetative.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?