English

Erdogan dhe Putin pritet të takohen në Kazakistan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan pritet të takohet me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, këtë javë.

- Advertisement -

Takimi do të zhvillohet në kuadër të një samiti rajonal që do të mbahet në Astana të Kazakistanit., shkruan Anadolu Agency.

Duke komentuar për mundësinë që Turqia të ndërmjetësojë bisedimet midis Rusisë dhe Perëndimit, Lavrov tha se Moska ka vullnet që të dëgjojë çdo sugjerim, por theksoi se nuk mund të deklarohet se këto përpjekje mund të prodhojnë zgjidhje.

Lavrov deklaroi se Erdogan do ta ketë mundësinë që t’i paraqesë propozime presidentit rus, Vladimir Putin, kur dy liderët të takohen gjatë kësaj jave.

Turqia, që ka qëndruar neutrale përgjatë konfliktit në Ukrainë, ka raporte të mira me Moskën dhe Kievin.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?