Ermonela Jaho, leksione në TKOB| Sopranoja rikthehet në Tiranë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ylli ndërkombëtar Ermonela Jaho vjen në Shqipëri për të ndarë përvojën e saj me brezat e rinj.

Në konferencën për shtyp për masterclass-et që do të zhvillohen në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit Jaho shprehet me optimizën dhe modesti se këto masterclass-e janë një bashkëpunim mes saj dhe brezave të rinj me veçantin që secili prej tyre ka.

“Arti i këndimit është kaq personal sepse instrumentin e kemi në trup, janë sensacione, dhe secili prej nesh ka sensacione të ndryshme dhe unë si profesioniste kam mësuar shumë nga gabimet e mia, dhe duke pasur në mendje këto gjëra përpiqem t’ia jap këngëtarëve të rinj. Që nuk ka problem edhe të gabosh,’ – u shpreh Jaho.

- Advertisement -

“Ky është më tepër një bashkëpunim, sepse edhe unë mësoj jashtë mase prej tyre, sepse kthehem studente. Edhe unë i kam hequr ato momente të vështira, gjera të paqarta, ato dyshime që njeriu ka dhe përpiqem eksperiencën time ta jap po duke bashkëpunuar së bashku,” – shtoi ajo.

Përgjatë 8 orëve në ditë të rinj të moshës 22-30 vjeç nga Shqipëria, Parisi, Serbia, Prizreni, Verona, Prishtina dhe Ulqini do të mësojnë mbi teknikën fizike të këndimit, asaj të interpretimit e këndimit, përgatitjes psikologjike të repertorit dhe ndërtimit të një roli.

Pjesëmarrësit efektiv janë trajnuar nga maestro Davide Dellisanti, i ardhur nga Italia për të përgatitur këta kandidatë fitues me një masterclass, dhe për të punuar me Ermonela Jahon.

Masterclass-i me Ermonela Jahon që fton muzikantët e rinj të përqafojnë shpirtin e operës dhe të bëhen tregimtar të vërtetë përmes muzikës ofrohet pa pagesë dhe pjesëmarrësit do të pajisen me një certifikatë pjesëmarrjeje.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

TË FUNDIT

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×