Erotizmi në Pompei, ekspozita për marrëdhëniet në hapësirat publike e private

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Arti dhe Sensualiteti në Shtëpitë e Pompeit”, që organizohet deri më 15 janar 2023, është një ekspozitë që paraqet erotizmin që mbizotëroi në qytetin romak në hapësirat publike dhe private.

Përfaqësime fetare dhe laike të erotizmit ishin përvetësuar nga kultura e grekëve.

Qëllimi nuk ishte të shkaktonin skandal, por të kapnin idealin grek të trupit të zhveshur.

- Advertisement -

“Ne nuk mund të mendojmë për Erosin dhe sensualitetin me të njëjtën qasje siç e shohim sot. Gjithë-prania e tij është një shenjë e përcjelljes së vlerave më të përgjithshme se seksi. Kjo transmeton vlerat e ngritjes kulturore, e të qenit pjesë e një kulture më të lartë, e hijeshisë dhe të dish si të përballesh me botën. është një mënyrë për t’u përballur me botën e jashtme”, tha Maria Luisa Katoni, kuratore e ekspozitës.

Figura, piktura dhe skulptura të ndryshme reflektojnë tek publiku marrëdhëniet publike dhe private të qytetarëve të Pompeit.

Shkatërrimi i qytetit në vitin 79 pas Krishtit e ndaloi jetën e banorëve të tij, por ruajti një grimcë nga mënyra e tyre e jetesës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×