Ethet tropikale, 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gati 1.000 persona kanë vdekur në Bangladesh javëve të fundit, dhe autoritetet kanë thënë se bëhet fjalë për një prej shpërthimeve më të rënda të etheve tropikale deri më tani.

Periudhat jashtëzakonisht të lagshta, me shi, e kanë bërë më të lehtë për mushkonjat që ta bartin virusin e etheve tropikale.

Zyrtarët kanë thënë se vështirë që mund ta mbajnë nën kontroll sëmundjen dhe spitalet veçse janë të stërngarkuara.

- Advertisement -

Në rastet e rënda, ethet tropikale përcillen me gjakderdhje që mund të çojë në vdekje.

Simptomat kryesore janë kokëdhembja dhe dhimbjet e muskujve dhe nyjeve.

Ethet tropikale janë endemike në vendet tropikale dhe shpërthimet ndodhin në zonat urbane me higjienë të dobët, çka e mundëson shumimin e mushkonjave.

Kjo sëmundje ka qenë dikur sezonale në Bangladesh, mirëpo për shkak të motit të nxehtë dhe periudhave të lagshta, ajo është duke u përhapur shumë më shpesh.

Zyrtarë të shëndetit publik besojnë se vala aktuale e infektimeve e ka zënë shtetin në befasi, pasi është shkaktuar nga një mutacion më të fuqishëm i virusit.

Mjekët janë duke thënë se gjendja e pacientëve me ethe tropikale është duke u përkeqësuar shumë më shpejt, në krahasim me të kaluarën.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“5 mijë punëtorë nga India, Bangladeshi e Filipinet, erdhën në Kosovë”-Shahini

Agim Shahini kryetar i Aleancës Kosovare të Biznesit tha në një intervistë për “Good Morning Albanians” se vetëm vitin e fundit në Kosovë janë...

Armenia dhe Azerbajxhani zotohen të ‘normalizojnë marrëdhëniet’

Armenia dhe Azerbajxhani zotohen të 'normalizojnë marrëdhëniet' dhe të shkëmbejnë të burgosurit në një deklaratë të përbashkët Armenia dhe Azerbajxhani kanë rënë dakord të ndërmarrin...

Hill flet për dialogun e Brukselit: Të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ku një nga kushtet është dhe njohja e...

TË FUNDIT

“5 mijë punëtorë nga India, Bangladeshi e Filipinet, erdhën në Kosovë”-Shahini

Agim Shahini kryetar i Aleancës Kosovare të Biznesit tha në një intervistë për “Good Morning Albanians” se vetëm vitin e fundit në Kosovë janë...

Armenia dhe Azerbajxhani zotohen të ‘normalizojnë marrëdhëniet’

Armenia dhe Azerbajxhani zotohen të 'normalizojnë marrëdhëniet' dhe të shkëmbejnë të burgosurit në një deklaratë të përbashkët Armenia dhe Azerbajxhani kanë rënë dakord të ndërmarrin...

Hill flet për dialogun e Brukselit: Të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ku një nga kushtet është dhe njohja e...

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Tërmeti me magnitudë 5.8 ballë godet Meksikën

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur qendrën e Meksikës këtë të enjte. Sipas Institutit sizmologjik si pasojë e tërmet u...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×