Eurostat: 1 në 8 europianë të papunë, shteti me më shumë vende vakante

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkalla e papunësisë në Europë vijon të jetë e lartë. E megjithatë përqindja e pozicioneve vakante të hapura në treg tregon se shumë kompani janë në kërkim të forcave punëtore.

Sipas të dhënave të fundit nga Eurostat, 1 në 8 persona janë të papunë. 27.5 milionë shtetas europianë dëshmuan në një sondazh se ishin të papunë, të nënpunësuar ose nuk ishin të disponueshëm për të punuar.

Mungesa e forcës punëtore të kualifikuar për ofertat e punës në treg është sipas Komisionit Europian faktori kryesor i shkallës së papunësisë në rajon.

- Advertisement -

Pavarësisht një rritjeje të lehtë me 0.1% e normës së punësimit, një raport i unionit tregon se tregu i punës në rajon vijon të pasqyrojë mungesë dhe boshllëqe në aftësi.

Ndër shtetet e Bashkimit Europian, Holanda pasqyroi normën më të lartë të pozicioneve vakante, me një përqindje prej 4,7%.

Ndër pozicionet më të kërkuara online nga kompanitë janë zhvilluesit e softuereve, asistentë shitjesh, profesionistë në marketing por edhe në prodhim dhe inxhinieri.

Sipas statistikave, më shumë se 75% të kompanive europiane hasin vështirësi në gjetjen e profesionistëve të kualifikuar.

Kështu, shtete si Gjermania kanë aprovuar ligje pro emigrimit, në mënyrë që të tërheqin forca punëtore nga vende jashtë BE-së për të luftuar papunësinë në vend.

Danimarka gjithashtu aprovoi viza trevjeçare për studentët e huaj të cilët dëshirojnë të punojnë në vend pas përfundimit të studimeve.

Sipas raportit, parashikohet një rënie në grupmoshën e cilësuar për të punuar, nga 265 milionë që ishte në 2022 në 258 milionë deri në 2030. Krijimi I profesioneve të reja në treg, me aftësi dhe kualifikime inovative dhe dalja e një gjenerate nga tregu i punës në pension, ka krijuar gjithashtu një ngadalësim në normën e punësimit e cila reflektohet në statistika si dhe në mbarëvajtjen ekonomike në rajon.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

TË FUNDIT

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×