Evropa ende në duart e të nxehtit, rritet rreziku i zjarreve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pavarësisht shirave të dendura të rëna së fundmi në Evropë, disa rajone mbeten në thatësirë. Fermerët në Lituani duhet të ujitin të mbjellat, por situata po përkeqësohet.

Ata druhen se nëse vazhdohet kështu mund të humbin një të tretën e të mbjellave.

“Nëse i nxehti vazhdon, nuk do të ketë korrje. Gjithçka varet nga moti dhe shiu që na duhet. Ndoshta do të provoj vallen indiane për të thirrur shiun”, thotë një qytetar.

- Advertisement -

Edhe rojtarët e pyjeve janë të shqetësuar. Që nga fillimi i vitit ka pasur 70 zjarre në pyje, por duke qenë se për ditët në vazhdim nuk do të ketë shi, rreziku rritet. Rrjedhimisht, njerëzve u është kërkuar të bëjnë kujdes.

“Duam që njerëzit të jenë të përgjegjshëm. Nëse doni të ndizni një zjarr, bëjeni në vendet e posaçme. Kur të mbaroni punë, fikeni me ujë në mënyrë që të mos ketë rreziqe të përhapjes. Duhet ta mbrojmë pyllin”, shprehet Giedrius Tamosiunas, rojtar pylli, Lituani.

Edhe në Poloni ka mungesë shirash. Autoritetet kanë shpallur alarmin për rrezikun nga zjarret që u kanosen pyjeve të thata. Paralajmërimi është më i larti dhe shkaku kryesor është mungesa e shiut.

“Nëse lagështira është nën 10 për qind gjatë 5 ditëve të ardhshme, atëherë do të na duhet të ndalojmë hyrjen në pyje”, thotë Marcin Dziubak, inspektor pylli.

Kjo do të ishte një fatkeqësi për banorët, pasi hijet e pemëve ndihmojnë në ruajtjen e një ambienti të freskët. Nëse bie zjarri, bota e egër do të jetë në rrezik.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×