Evropa ‘merr frymë’, tkurrje e modeste e inflacionit të energjisë dhe ushqimeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pak pushim sa i përket inflacionit për konsumatorët evropiane që ndeshen me rritjen e kostos së jetesës. Shifrat e fundit tregojnë se euroja po rritet me hapin më të ngadaltë që prej gushtit. Inflacioni vjetor në zonën euro ishte 9.2% në fund të dhjetorit dhe sipas analistëve, zhvillimi pozitiv mund të vazhdojë.

“Po shohim një ndryshim të trendit të inflacionit. Mendoj se ka mundësi që ai të vazhdojë rënien përgjatë 2023-shit. Dhe arsyet kryesore për këtë janë: e para, çmimet e energjisë që po bien nënkuptojnë se kostot për kompanitë dhe supermarketet po ulen, se nuk ka presion për rritjen e çmimeve. Së dyti, rrogat e rritura shumë më pak se inflacioni, që nënkupton se konsumatorët kanë reduktuar fuqinë blerëse dhe do të konsumojnë më pak produkte dhe shërbime”, deklaroi analisti ekonomik Zsolt Darvas.

Konsumatorët në Evropë janë prekur ndjeshëm nga rritja e kostove të energjisë, që kur Rusia nisi luftën e saj në Ukrainë dhe energjia mbetet faktori udhëheqës i inflacionit. Sidoqoftë, shifrat e fundit tregojnë se për momentin ajo po bie.

- Advertisement -

Kostot e energjisë ranë ndjeshëm në 25.7% nga rreth 35% që ishin në nëntor. Ndërsa kostoja e ushqimeve pa një tkurrje më modeste, nga 13.8 në 12% muajin e kaluar.

Shumica e shteteve anëtare që përdorin euron si valutë panë një rënie të inflacionit në muajt e fundit, me Gjermaninë që shënoi rënien më të theksuar, 9.6% në dhjetor.

Spanja, Luksemburgu dhe Franca regjistruan kuotat më të ulëta të inflacionit në mbarë bllokun, ndërsa Letonia, Lituania dhe Estonia regjistruan sërish nivelet më të larta.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

TË FUNDIT

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×