Familja e Freddie Mercury-t dogji gjithçka të tijën kur ai vdiq, përveç një gjëje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Freddie Mercury ka qenë një nga ikonat e muzikës rock n’roll deri në moshën 45-vjeçare kur vdiq për shkak të komplikimeve nga SIDA.

Vdekja e tij erdhi si një goditje për botën, por veçanërisht për familjen e tij. Por, pas funeralit të tij, ata dogjën të gjitha sendet e yllit të rock-ut, përveç një sendi të veçantë.

Ai u rrit si praktikant i fesë Zoroastriane

Freddie Mercury lindi në Zanzibar në vitin 1946. Prindërit e tij, Bomi dhe Jer Bulsara, ishin parsi-indianë dhe kishin emigruar nga Irani i sotëm kur feja e tyre, Zoroastrianizmi, u zëvendësua nga Islami si më dominuesja në rajon. Kur ikën, ata përfunduan në Zanzibar dhe pasi lindi Freddie, ata vendosën të qëndronin atje për disa vite.

- Advertisement -

Ndërsa ai ishte duke u rritur, Freddie u dërgua në një shkollë me konvikt të stilit britanik në Bombay, ku ai identifikoi për herë të parë talentin e tij muzikor. Ai filloi duke luajtur piano dhe shpejt zbuloi se kishte një aftësi për të kënduar me një gamë të gjerë vokale. Ai filloi të eksperimentonte me një shumëllojshmëri llojesh muzikore, përfshi Rock n roll-in.

Freddy Mercury me nënën dhe të motrën

Familja u shpërngul në Angli

Familja Bulsara u zhvendos përfundimisht nga Zanzibar në Angli në mesin e viteve 1960, kur Freddie ishte adoleshent. Duke vazhduar pasionin e tij për muzikën, ai e quajti veten Freddie Mercury dhe filloi të luante në një numër bandash muzikore.

Fredi dhe familja e tij ende praktikonin Zoroastrianizmin. Prindërit e tij ishin shumë më të përkushtuar, megjithatë, dhe ndërsa Fredi u bë i famshëm, ai filloi të praktikonte fenë e tij gjithnjë e më pak.

Koleksioni i tij i pullave mbetet i paprekur

Pas vdekjes së tij, familja e Freddie-t miratoi bindjet e tij fetare duke bërë që një prift Zoroastrian të kryente funeralin. Në traditën fesë Zoroastriane, pothuajse të gjitha sendet e Freddie-t u dogjën. Një artikull që nuk u dogj, megjithatë, ishte koleksioni i pullave të Freddie-t. Kjo i ishte dorëzuar nga babai i tij kur ai ishte fëmijë dhe tani gjendet në përkujdesjen e Muzeut Postar të Londrës.

Kuratorja e muzeut, Joanna Espin, shpjegoi rëndësinë e koleksionit të pullave. “Kur Freddie Mercury ndërroi jetë, shumë nga gjërat e tij u dogjën në përputhje me besimet fetare të familjes së tij. Një nga arsyet që mendojmë se ky [album] nuk u shkatërrua pas vdekjes së Freddie-t ishte sepse pullat kishin ardhur fillimisht nga babai i tij.”

Ajo vazhdoi, “Mënyra se si ai e ndërtoi albumin është krejt ndryshe nga një album klasik, tradicional me pulla, sepse kishte më shumë ngjyra, modele dhe forma. Këndvështrimi i tij për gjërat ishte i ndryshëm që në moshë të hershme, kështu që ai nuk ndoqi gati asnjëherë thjesht të zakonshmen.”

Koleksioni i pullave postare të Freddie-t është sjellë shpesh nëpër botë me anë të turneve dhe si pjesë e ekspozitave speciale kushtuar yllit të rock.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×