English

Farmacistja Bicja: Për fëmijët 0-1 vjeç nuk mund të jepen ilaçe pa recetë nga mjeku

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Farmacistja, Alketa Bicja deklaroi se për fëmijët 0-1 vjeç nuk mund të jepen ilaçe pa recetë nga mjeku.

- Advertisement -

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Bicja u shpreh se farmacisti nuk mund të japë çdo medikament që i kërkohet.

“Prindërit janë shumë të predispozuar që të marrin sa më tepër informacion për medikamentin që po i përdorin fëmijës, për patologjinë që ka fëmija. Ka prindër që pyesin edhe pasi largohen nga farmacia. Është përgjegjësi direkte e farmacistit.

Farmacisti nuk mund të japë çdo gjë që i kërkohet. Ligji e ka: janë të ndara medikamentet. Minimalisht, te fëmijët e grupmoshës 0-1 nuk mund të ndërhyhet pa recetë nga mjeku”, theksoi ajo.

OBSH ka ngritur alarmin për 4 shurupe për fëmijë të cilët kanë rezultuar të kontaminuara.

Katër produktet mjekësore janë solucioni Oral Promethazine, shurupi i kollës për fëmijë Kofexmalin, shurupi i kollës për bebe Makoff dhe shurupi Magrip N Cold.

Analiza laboratorike e mostrave të secilit prej produkteve konfirmon se ato përmbajnë sasi të papranueshme të dietilen glikolit dhe etilen glikolit si ndotës. Deri më sot, këto katër produkte janë identifikuar në Gambia, por mund të jenë shpërndarë nëpërmjet tregjeve informale, në vende ose rajone të tjera.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×