Fëmijët refugjatë ukrainas në Poloni marrin ‘çanta shpine mirësie’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy miq nga Britania e Madhe kanë mbledhur para për të financuar qindra çanta shpine të mbushura me lodra dhe ushqime për fëmijët refugjatë ukrainas në Poloni.

Stuart Thomas dhe Neil Spalding udhëtuan në një qendër refugjatësh në Varshavë këtë muaj për të shpërndarë çantat e “mirësisë.”

Gjatë udhëtimit të tyre në qendrën e Varshavës, ata ndihmuan në shpërndarjen e ndihmave për pothuajse 500 fëmijë që largoheshin nga streha.

- Advertisement -

Ideja për të ashtuquajturat “çantat e shpinës së mirësisë” erdhi nga Marta Szyjkoëska, e cila punon në Qendrën Expo të Varshavës një qendër zhvendosjeje për gratë dhe fëmijët e tyre që ikin nga Ukraina.

Dy britanikët kanë mbledhur deri më tani 5,000 £ për të financuar qindra çanta shpine shtesë, të cilat kushtojnë rreth 15 £ secila.

Ata thanë se paketat u “vlerësuan masivisht” si nga fëmijët që i morën po ashtu edhe nga prindërit e tyre.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×