Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit.

Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që ti gëzohen kësaj feste, që tashmë është kthyer në një traditë, të zonës, ku kultivimi i pemëve të qershisë është pjesë e çdo familjeje.

Fermerët u shprehën të kënaqur për çmimin që qershia po shitet ndërsa vunë ne dukje që ky vit ka mungesë të prodhimit për shkak të kushteve atmosferike.

- Advertisement -

“Të kënaqur jemi, prodhimi është pak i paktë për këtë vit që po na kalon, çmimin jemi të kënaqur nuk jemi keq çmimi është shumë mire prodhimin e kemi pak të pakët dhe kjo festa dhe ky panairi unë them që është shume mirë të ekspozojmë mallin tone që të kemi mundësi të hapim tregun e jashtëm”- tha ai.

“Për rrugën që na u bë, për qershinë që po na shkon mirë sivjet shkojë me 350 – 370 kaq, këtë deshëm ne. Shumë të kënaqur”

“Ka shumë prioritet të madh që i jep shteti sidomos bashkia jonë sepse qershia është një nga frutat e para dhe e mbjellë hershëm në Drobonik ka mbi 50 vjet që është mbjellë qershia. Banorët e fshatit Drobonik kultuvojnë  qershinë , vreshtarinë dhe ullinj kryesisht, sivjet jemi shume të kënaqur me çmimin por me prodhimin ishim pak më dobët se vjet”- shtoi një tjetër.

Të shumtë ishin banorët e Dobronikut që shijuan programin me këngë e valle të organizuar vetëm për të celebruar fetën e qershive.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari: Edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do ishte territor i Serbisë

Gazetari Albi Xhunga tha në “Now me Erla Mëhillin” se edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do të ishte territor i...

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

TË FUNDIT

Gazetari: Edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do ishte territor i Serbisë

Gazetari Albi Xhunga tha në “Now me Erla Mëhillin” se edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do të ishte territor i...

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

Analisti: Ja plani i Vuçiçit për të shpëtuar të tmerrshmin Radoiçiç

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Now në Euronews Albania se duke e arrestuar, Serbia po e mbron Milan Radoiçiç. Alibali u shpreh se me...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×