Festivali i Filmit në Venecia, aktorja Catherine Deneuve merr ‘Luanin e Artë’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktorja dhe prezantuesja spanjolle, Rocìo Munoz Morales, së bashku me kolegen Julianne Moore, hapi Festivalin e Kinemasë së Venecias.

Ikona e kinemasë franceze, Catherine Deneuve mori Luanin e Artë për karrierën. Deneuve ka një marrëdhënie të gjatë me Festivalin e Filmit në Venecia, që daton në vitin 1967, kur fitoi të njëjtin çmim për interpretimin në filmin “Belle de Jour”.

“Ndihem shumë e lumtur dhe krenare që jam zgjedhur këtë vit për të qenë këtu në festival. Kam një histori të gjatë me këtë event”, tha aktorja Catherine Deneuve.

- Advertisement -

Në ceremoninë e hapjes u transmetua edhe një fjalim i presidentit Ukrainas, Volodymyr Zelensky. Gjatë videos të gjatë 3 minuta, presidenti u bëri homazh fëmijëve ukrainas të vrarë nga lufta dhe kërkoi sërish mbështetjen e komunitetit ndërkombëtar.

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton u shfaq për herë të parë në Festivalin e Filmit, për llogari të organizatës së saj jofitimprurëse, “Zërat e Jetës”, që mbron gratë udhëheqëse.

“Zhurma e Bardhë” ishte filmi që hapi festivalin. Sipas regjisorit Noah Baumbach, ai është një histori e kulturës amerikane.

Bazuar në novelën me të njëjtin titull të vitit 1985 të Don DeLillo, filmi është një satirë therëse që tregon jetën e një familjeje të përbërë nga raca të ndryshme në Amerikën periferike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×