English

Filmi shqiptaro-rus, “Gjirokastra” sjell pasojat e prishjes së raportit mes dy vendeve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Brenda mureve të gurta të një kështjelle të shekullit të 13-të, aktorë shqiptarë dhe rusë po përpiqen të kujtojnë një kapitull pak të njohur, por të turbullt të historisë. Bashkëpunimi i parë i përbashkët midis Shqipërisë dhe Rusisë në afro 70 vjet dhe filmi i parë me metrazh të gjatë që tregon fatin tragjik të çifteve të përzier të persekutuar nga regjimi komunist.

- Advertisement -

 “Është një film i viteve ‘60. Sigurisht, një film historik. Dy vende shumë të bashkuara në atë kohë, në vitet 1960, por më pas marrëdhëniet e tyre u prishën. Dhe mendoj se ishte e dhimbshme për të dy palët”, thotë Nina Kovaleva, producente ruse.

Shkruar nga Ismail Kadare, kjo dramë historike e titulluar “Gjirokastra”, i njohur si “Qyteti i Gurtë”, ku zhvillohet historia, flet për djem të rinj shqiptarë që shkuan për të studiuar jashtë dhe u kthyen në shtëpi me një grua të huaj nga Rusia ose një vend tjetër komunist.

Problemet nisën kur lidhjet mes Shqipërisë e Moskës u prishën në 1961, një shkëputje diplomatike brenda natës që i ktheu këta të rinj shqiptarë në tradhtarë.

Nuk ka të dhëna të sakta se sa çifte u bashkuan me dhjetëra mijëra kundërshtarë të burgosur gjatë 40 viteve të komunizmit në Shqipëri

Regjisori rus Yuri Arabov e përshkruan filmin si një “haraç për të gjithë viktimat e pafajshme të regjimeve totalitare”.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×