Fitoi konkursin në Eurovizion, këngëtarja ukrainase shpallet në kërkim nga Rusia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një këngëtare ukrainase që fitoi Konkursin e Këngës në Eurovizion është vendosur në listën e të kërkuarve nga Rusia.

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave, Susana Jamaladinova, e cila interpreton nën emrin artistik Jamala, po kërkohet për shkelje të ligjit, sipas një listimi të bazës së të dhënave të Ministrisë së Brendshme.

Ajo dyshohet se është akuzuar sipas një ligji të miratuar vitin e kaluar që ndalon përhapjen e “informacioneve të rreme” në lidhje me ushtrinë ruse dhe luftimet në Ukrainë, tha uebfaqja e pavarur e lajmeve Mediazona.

- Advertisement -

Zonja Jamaladinova fitoi konkursin e këngës popullore në vitin 2016, me këngën 1944, e cila i referohet vitit kur Bashkimi Sovjetik dëboi tatarët e Krimesë, një grup me origjinë nga gadishulli.

Performanca e saj fituese erdhi pothuajse saktësisht dy vjet pasi Rusia aneksoi Krimenë ndërsa trazirat politike pushtuan Ukrainën.

Shumica e vendeve të tjera e konsiderojnë aneksimin si të paligjshëm.

Rusia më parë protestoi që kënga të mos lejohej në konkurs, duke pretenduar se ajo shkelte rregullat kundër fjalës politike, por kënga nuk bëri asnjë kritikë specifike ndaj Rusisë apo Bashkimit Sovjetik.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

TË FUNDIT

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

FOTO| Mjeti me të cilin lëvizën autorët e grabitjes në Kamëz

Një argjendari është grabitur nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Euronews Albania ka siguruar fotot e automjetit me të cilin kanë...

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×