Fluturime me parashutë në Gjirokastër, pilotë nga gjithë bota dhurojnë spektakël

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fluturimet me parashutë kanë mbledhur në aerodromin e Gjirokastrës 30 parashutistë amatorë nga Italia si dhe të apasionuar pas sporteve të ajrit.

Aktiviteti tre ditor organizohet si bashkëpunim i shoqatës “Sky dive Albania” dhe Shoqatës Italiane të Parashutistëve.

Lëshimet me parashuta nga avioni ishin spektakolare dhe dhuruan emocione edhe për shumë pjesëmarrës amatorë. Mes të tjerash organizime të tilla promovojnë vlerat turistike të Gjirokastrës.

- Advertisement -

“Gjirokastra është një qytezë e bukur, që po na pret mjaft mirë. Morëm ftesën per të ardhur dhe fluturuar këtu, e mirëpritëm me kënaqësi shpresojmë të rikthehemi edhe në të ardhmen”, thotë një parashutist italian.

“Promovim shumë i madh të them të drejtën sepse për çdo person që kthehet në shtëpinë e tij fillon dhe flet me pjesëtarët e familjes, me shoqërinë, me kolegët e punës, dhe bëhet promovimi i vendeve ku kanë qenë që kanë parë Gjirokastrën, që kanë parë Sarandën, që kanë parë Vlorën, Tiranën, kështu që janë ata kartëvizita më e mirë për sa i përket turizmit. Në momentin që turisti ngelet i kënaqur për herë të parë, është ai turist që të sjell gjithmonë e më shumë turistë të tjerë dhe turistët cilësojnë në një farë mënyre, japin dhe këshilla në vendet ku të venë sidomos në strukturat që ndihen të kënaqur”, shprehet Egestina Levani, Sky Dive Albania.

Vitin e kaluar aeroporti i Gjirokastrës u certifikua për fluturimet turistike dhe sportive. Përgjatë 2023 në mjediset e tij po organizohen aktivitete me profil kombëtar dhe ndërkombëtar, duke promovuar edhe vlerat turistike të Jugut të vendit.

Sipas specifikimeve të certifikimit lejohet ulja e avionëve të vegjël me peshë deri në 5700 kg nga lindja deri në perëndim të diellit vetëm në kushte të përshtatshme atmosferike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

Një film nga Beyonce, filmi i bazuar në turneun e saj botëror

Këngëtarja Beyonce ka njoftuar realizimin e një projekti kinematografik. Filmi do të sjellë prapaskenat e turneut të saj më të suksesshëm të titulluar Rilindja. Turneu...

TË FUNDIT

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

Një film nga Beyonce, filmi i bazuar në turneun e saj botëror

Këngëtarja Beyonce ka njoftuar realizimin e një projekti kinematografik. Filmi do të sjellë prapaskenat e turneut të saj më të suksesshëm të titulluar Rilindja. Turneu...

Enver Hoxhaj sulmon Vuçiç: Ka biografi paramilitari!

Enver Hoxhaj, deputet i PDK dhe ish-ministër i Jashtëm i Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se Aleksandër Vuçiç ka qenë i...

13-vjeçarja kampione Evrope: Fundi i garës më emocionoi, u skuqa nga stresi

"Ishte shumë emocionuese, sidomos kur ishim në fund të garës. Në ato ndeshje unë bëhesha komplet e kuqe nga stresi." Këto janë fjalët e Kler...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×