English

FMN paralajmëron se më e keqja nuk ka ardhur ende për ekonominë botërore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka paralajmëruar se “më e keqja nuk ka ardhur ende” për ekonominë botërore, ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon.

- Advertisement -

Në vlerësimin e tij të fundit për ekonominë globale FMN tha se “për shumë njerëz, viti 2023 do të ndihet si një recesion”.

Organizata, e cila punon për të stabilizuar ekonominë globale, ka ulur parashikimet e saj të rritjes ekonomike për shkak të ndikimit të pushtimit rus në Ukrainës.

Në raportin e tij të fundit të martën, këshilltari ekonomik Pierre-Olivier Gourinchas tha: “Ndërsa retë e stuhisë mblidhen, politikëbërësit duhet të mbajnë një dorë të qëndrueshme”.

FMN paralajmëroi gjithashtu se qeveritë do të duhet të mbrojnë më pak të pasurit nga ndikimi i çmimeve më të larta.

“Familjet më të varfra shpesh shpenzojnë relativisht më shumë se të tjerët për ushqim, ngrohje dhe karburant, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?