Fotoreporteri i NYT: Kam mbuluar disa luftëra, ajo në Kosovë më e tmerrshmja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-fotoreporteri i New York Times, Wade Goddard ka treguar përjetimet dhe kujtimet e tij nga koha kur shërbeu në terren në luftën e Kosovës.

Ai kujton 23 anëtarët e familjes Deliu nga Abria e Drenasit që u vranë e u masakruan nga forcat serbe 25 vjet më parë ku në mesin e tyre, ishte edhe 7-vjeçarja Donjeta Deliu.

Në një intervistë për Euronews Albania, ish-fotoreporteri tha se në karrierën e tij ka mbuluar shumë luftëra por ajo në Kosovë ka qenë me e tmerrshmja që ka përjetuar.

- Advertisement -

“Ka qenë një moment kur ne zbuluam çfarë ndodhte në Obrenje kur mbërritën në fshat pamë disa të moshuar civilë që ishin ekzekutuar. Gjëra të tilla i kisha parë dhe më parë, por kur zbritëm te fshati i poshtëm dhe zbuluam në pyll gra dhe fëmijë 5 vjeç, madje ishte edhe një foshnjë që ishte ekzekutuar me plumb në ballë dhe kishte ende biberoni në gojë. Kam parë plot të vdekur në luftëra por kur shikoje fëmijë kaq të vegjël të vrarë…”, kujtoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shiste kokainë në qytetin e Patosit, arrestohet në flagrancë 33-vjeçari

Një 33 vjeçar është arrestuar në flagrancë  në vijim të operacionit “Tempulli” pasi u kap me 53 gramë lëndë e dyshuar narkotike kokainë. Veç sasisë...

Dënimi për vrasësit e Liridonës/ Eksperti: Kosova ka ligjet më të ashpra në rajon

Eksperti i sigurisë Nuredin Ibishi tha në një intervistë për Euronews Albania se vrasësit si porositësi ashtu edhe ekzekutori i Liridonës mund të dënohen...

Lajçak: Elektroseveri kontratë për energjinë me KEDS-in, hap i rëndësishëm

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, njoftoi të shtunën se kompania serbe, Elektrosever, ka nënshkruar kontratë komerciale për...

TË FUNDIT

Shiste kokainë në qytetin e Patosit, arrestohet në flagrancë 33-vjeçari

Një 33 vjeçar është arrestuar në flagrancë  në vijim të operacionit “Tempulli” pasi u kap me 53 gramë lëndë e dyshuar narkotike kokainë. Veç sasisë...

Dënimi për vrasësit e Liridonës/ Eksperti: Kosova ka ligjet më të ashpra në rajon

Eksperti i sigurisë Nuredin Ibishi tha në një intervistë për Euronews Albania se vrasësit si porositësi ashtu edhe ekzekutori i Liridonës mund të dënohen...

Lajçak: Elektroseveri kontratë për energjinë me KEDS-in, hap i rëndësishëm

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, njoftoi të shtunën se kompania serbe, Elektrosever, ka nënshkruar kontratë komerciale për...

Gjyqi në Hagë/ Dritan Goxhaj: Po merren vetëm me UÇK-në dhe strukturat e saj

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj tha në një intervistë për Euronews Albania se nuk do ta kundërshtonte kurrë procesin në gjykatën e Hagës, në...

“Pse pranoi ekzekutori të vriste Liridonën?” Gashi: Ai njihte familjen e saj

Avokati Tomë Gashi tha në një intervistë për Euronews Albania se dyshon se e vërteta për vrasjen e Liridonës, nuk do të dalë kurrë. Ai...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×