Franca merr vendimin, i jep fund kufizimit të vizave për Marokun

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet franceze njoftuan të premten se vendi do t’i japë fund kufizimeve të vizave për shtetasit e Marokut.

Një lajm i tillë u bë i ditur nga ministrja e Jashtme e Francës, Catherine Colonna, pas bisedimeve me homologun e saj maroken Nasser Bourita, në Rabat; dhe kjo lëvizje do të thotë se Franca nuk do të kufizojë më numrin e vizave të dhëna për marokenët.

Franca njoftoi vitin e kaluar se do të shkurtonte numrin e vizave të lëshuara për shtetasit e Marokut, Algjerisë dhe Tunizisë pasi këto vende refuzuan të merrnin mbrapsht shtetasit e tyre që jetonin ilegalisht në Francë.

- Advertisement -

Por Reuters raporton se Franca ka marrëdhënie më të ngrohta me Marokun sesa me dy vendet e tjera, Algjerinë dhe Tunizinë.

I njëjti burim theksoi se përmirësimi i marrëdhënieve mes Francës dhe Marokut vjen vetëm dy ditë pasi dy vendet luajtën me njëri-tjetrin në Botërorin e Katarit. Ndeshja u fitua nga Franca dhe kjo i dha një shikueshmëri më të mirë lidhjeve të gjera midis Francës dhe Marokut, si dhe shtetasve të tyre.

Meqenëse Maroku nuk ka arritur ende një marrëveshje për liberalizimin e vizave me shtetet anëtare të zonës Shengen, qytetarëve të tij i kërkohet të marrin një vizë në mënyrë që t’u lejohet hyrja në bllok.

Një vizë Shengen është një vizë me qëndrim të shkurtër, që u lejon mbajtësve të saj të udhëtojnë në BE për qëndrime deri në 90 ditë brenda një periudhe 180-ditore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

TË FUNDIT

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×