English

Fredi Beleri deputet në Parlamentin Europian, ja sa vota ka marrë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kyriakos Mitsotakis duket se ia ka dalë të fitojë ndaj ekstremistëve grekë me kandidaturën e Fredi Belerit. Fredi Beleri ka arritur të marrë 24.141 vota.

- Advertisement -

“Demokracia e Re” ka fituar zgjedhjet europiane për Greqinë me një diferencë të thellë nga kundërshtarët e SYRIZA-s dhe sipas të dhënave aktuale Fredi Beleri do të jetë eurodeputet.

Sipas rezultateve në kohë reale të Ministrisë së Brendshme, “Demokracia e Re” fiton me 28.31% të votave dhe kryeson me diferencë dyshifrore, pasi SYRIZA ka marrë vetëm 14.92%. Në vend të tretë është PASOK me 12.79%, ndërsa Hellenic Solution dhe KKE siguruan votat për të marrë nga 2 deputetë secila.

Sa i përket emrave Giorgos Attias kryesoi listën me 37.590 vota, i ndjekur nga Vangelis Meimarakis (28.746) dhe Fredi Beleri (24.141).

Sipas parashikimeve të Ministrisë së Brendshme, shtatë parti do të kenë eurodeputetë në Parlamentin e ri Evropian. Aktualisht janë numëruar 87 për qind e votave dhe sinjalet janë se Beleri mund të jetë deputet në Parlamentin Europian.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?