English

Frenimi i emigracionit ilegal, Gjermani kërkon partneritet me vende të tjera

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kancelari gjerman Olaf Scholz u takua me një grup zyrtarësh të lartë të vendit, në një tryezë bisedimesh ku emigracioni ishte tema kryesore.

- Advertisement -

Përforcimi i partneritetit me vendet e tjera, me fokusin tek kontrolli i kufijve, ishte një pikë kyçe e bisedimeve. Por konferenca nuk prodhoi më shumë se deklarata.

“Ne duam të arrijmë partneritete për emigracionin në mënyrë që të bëjmë një punë më të mirë në kthimin mbrapsht të atyre që nuk mund të qëndrojnë këtu. Kjo është sfida më e madhe. Për t’u siguruar që nuk duhet të përballemi me të të vetëm, duhet që të gjejmë partnerë që të na ndihmojnë. Por ne po arrijmë sukses edhe të vetëm dhe do të vazhdojmë”, tha Scholz,

Gjermania ka marrë masa për të reduktuar numrin e emigrantëve ilegalë, si dhe ka miratuar reforma për integrimin e atyre të ligjshëm, që largohen nga luftërat, dhuna, apo persekutimi.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?