English

Fshati italian me 46 banorë ka 30 kandidatë për zgjedhjet vendore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në zgjedhjet vendore në fshatin italian Ingria të rrethit të Torinos, me një popullsi prej 46 banorësh, 30 prej tyre garuan, mes të cilëve një nënë e bir që ishin rivalë.

- Advertisement -

Të drejtë vote në zgjedhje do të kenë banorët e fshatit dhe 26 persona të regjistruar për të votuar nga jashtë, sipas mediave italiane, shkruan The Guardian.

Përfaqësuesi i pushtetit vendor në atë fshat, Igor De Santis, fitoi bindshëm në zgjedhjet e mëparshme, por në zgjedhjet e ardhshme do ta ketë më të vështirë të marrë mandatin e katërt për shkak të konkurrencës së paraqitur nga opozitari 70-vjeçar Renato Polet.

Gara zgjedhore u bë e pasigurt pasi Pollet njoftoi se kishte siguruar mbështetjen e nënës së De Santis, Milena Crosasso.

“I kërkova nënës sime të bashkohej me mua, por pasi ajo pa se shumica e grave në listën e Paulet ishin gra, ajo vendosi të shkonte me to. Ata janë të gjithë vullnetarë që punuan shumë për fshatin”, tha De Santis.

Nëna e tij theksoi se rivaliteti i tyre elektoral nuk do të ndikojë në harmoninë familjare.

“Të dy djemtë e mi dhe unë dëshirojmë më të mirën për komunitetin tonë dhe kjo është një mundësi për t’i dhënë zë perspektivave të grave pa dobësuar lidhjet familjare”, tha Crosasso.

Ingria, si shumica e fshatrave malore të Italisë, po përballet me problemin e shpopullimit dhe që nga viti 2022, turizmi në atë fshat ka filluar të zhvillohet papritur pasi u shpall fshati më i bukur në Itali.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?