Gazetari raporton për Euronews nga Gaziantep, gruaja shpërthen në lot në rrënoja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Yuliyan Stoyanov, gazetari i Euronews Bullgaria, i cili ndodhet në qytetin Gaziantep, zbuloi gjatë një lidhjeje me Euronews Albania situatën  në një nga zonat më të prekura nga tërmeti i 6 shkurtit.

Gjatë raportimit live të Stoyanov, mes rrënojave u shfaqën disa persona të cilët kërkon familjarët e tyre.

Edhe pse kanë kaluar 48-orë nga rënia e tërmetit, Stoyonov tha se njerëzit ende kanë shpresë se mund të gjejnë gjallë të afërmit e tyre.

- Advertisement -

Ai nënvizoi se kushtet atmosferike janë shumë të këqija, si dhe bëri me dije se 1 në 3 godina është e shembur.

“Kjo gruaja pas krahëve të mi është duke qarë duke parë këto rrënojat. Njerëzit po kërkojnë të afërmit e tyre.

Shikoni këtë familjen, këta po kërkojnë për të afërmit e tyre. Ata që pata pas meje janë familjarë që po kërkojnë të afërmit e tyre. Janë ende duke pritur për ta. Ka ende shpresë për të gjetur të mbijetuar. Edhe pse kanë kaluar më shumë se 48-orë, shanset janë zvogëluar ndjeshëm, por këta njerëz kanë ende shpresë se dikush nën rrënoja mund të jetë I gjallë.

Herë pas here shohim njerëz të mbuluar me batanije të cilët po largohen nga këto zona, pasi dhe temperatirat janë shumë të ulëta. Ka ndihma nga vendet e tjera, por dhe forcat turke, qytetarët po jetojnë nëpër tenda por nuk ka ujë dhe nuk ka drita, jetojnë në kushte të vështira. E vetmja gjë që ata kanë janë rrobat e trupit me të cilat janë larguar nga banesat. Një në 3 banesa është e rrënuar”, tha gazetari.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

U ndërtua 19 shekuj më parë, nis puna për zbulimin e Amfiteatrit të Durrësit

Një grup arkeologësh vendas dhe të huaj po punojnë për zbulimin e plotë të Amfiteatrit të Durrësit. Prej dy ditësh tashmë aty ka nisur puna...

TË FUNDIT

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

U ndërtua 19 shekuj më parë, nis puna për zbulimin e Amfiteatrit të Durrësit

Një grup arkeologësh vendas dhe të huaj po punojnë për zbulimin e plotë të Amfiteatrit të Durrësit. Prej dy ditësh tashmë aty ka nisur puna...

Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike e ilaçe. Nga ana...

Zbulohet pas 196 vjetësh shkaku i vdekjes të gjeniut Beethoven

Ludwig van Beethoven ka gjasa të ketë vdekur nga problemet në mëlçi. Është ky përfundimi i studimit të fundit të sekuencave të ADN-së, që...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×