English

Gjenden“kutitë e zeza” në avionin e Prigozhin, biseda e stuardjesës me familjen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kremlini pretendon se ka gjetur kutitë e zeza të avionit privat të Yevgeny Prigozhin, i cili u rrëzua në Rusi të mërkurën, duke vrarë shefin e Wagner dhe nëntë persona të tjerë në bord.

- Advertisement -

“Grupi i hetuesve sekuestroi regjistruesit e fluturimit, një ekzaminim i detajuar i vendit të ngjarjes vazhdon,” tha të premten Komiteti Hetimor Rus, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve TASS . “Aktualisht janë duke u sekuestruar sende dhe dokumente të rëndësishme për të vërtetuar të gjitha rrethanat e rrëzimit dhe do të urdhërohen ekspertizat e nevojshme mjeko-ligjore”, vijon komunikata e grupit hetimor.

Avionët mund të pajisen me dy regjistrues fluturimi, që shpesh quhen “kuti të zeza”, dhe të cilët shërbejnë për qëllime të ndryshme. Regjistruesit e zërit të kabinës regjistrojnë audion në kabinë, ndërkohë që regjistruesit e të dhënave të fluturimit regjistrojnë kushtet e funksionimit të një aeroplani, si lartësia, drejtimi ose drejtimi. Komiteti Hetimor Rus raportoi se kishte gjetur të dy llojet e kutive të zeza.

Autoritetet ruse gjithashtu pretenduan se kishin nxjerrë të 10 trupat nga vendi i rrëzimit të premten dhe po punojnë për të konfirmuar identitetin e atyre që vdiqën përmes testit të ADN-së, sipas BBC. “Tani po kryhen teste molekulare-gjenetike,” cituan të kenë thënë hetuesit.

Raportet e hershme të kësaj jave sugjeruan se avioni u rrëzua nga një raketë tokë-ajër përpara se të binte në rajonin veriperëndimor të Tverit në Rusi.  Zyrtarët amerikanë, megjithatë, duket se bien dakord për një gjë: se rrëzimi nuk ishte aksident, por një atentat i Prigozhin.

Raportet që dolën të enjten në Telegram pretendonin se një nga stjuardesat në aeroplan, Kristina Raspopova, kishte raportuar riparime “të çuditshme” në aeroplan përpara fluturimit të planifikuar. 39-vjeçarja dyshohet se i përshkroi riparimet e porositura si “të pakuptueshme” në bisedat telefonike me anëtarët e familjes, sipas Telegramit VChK-OGPU .

Rrëzimi i avionit ndodhi saktësisht dy muaj pasi udhëheqësi Wagner organizoi një grusht shteti kundër Kremlinit, duke urdhëruar luftëtarët e tij të marshonin drejt Moskës në atë që përfundimisht rezultoi një kryengritje e dështuar. Pas një marrëveshjeje midis Prigozhin dhe presidentit rus Vladimir Putin, mijëra rekrutë të Wagner u zhvendosën në Bjellorusi, për t’u pritur nga aleati kryesor i Putinit, diktatori bjellorus Alexander Lukashenko.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?