Gjermania hap dyert për punëtorët nga vendet jashtë BE, kushtet e reja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këtë javë, qeveria gjermane prezantoi një plan për t’i hapur më gjerë derën punëtorëve nga vendet jashtë Bashkimit Evropian, i cili duhet të zgjidhë problemin e mungesës së punëtorëve të kualifikuar në atë vend.

Sipas draftit, të huajt nuk do të kufizohen më të punojnë vetëm në profesion, ndaj një mekanik do të mund të punojë si magazinier ose një polic si kamarier. Plani përfshin gjithashtu një sistem inovativ vlerësimi për punëtorët nga vendet e treta, duke përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor.

Qeveria gjermane miratoi të mërkurën një plan kuadër për të shpejtuar dhe thjeshtuar imigrimin e punëtorëve të kualifikuar.

- Advertisement -

Kjo duhet të mbështetet më tej nga masa të tilla si shpallja e vendeve të punës jashtë vendit dhe mundësia e re e emigrimit të kandidatëve që nuk kanë kontratë pune, por plotësojnë disa kritere.

Për momentin nuk ka detaje për përfitimet e punësimit, por, siç shkruajnë mediat gjermane, qëllimi i qeverisë në Berlin është të deburokratizojë procedurën dhe të përshpejtojë plotësimin e vendeve vakante.

Kur shqyrtohet një aplikim për vizë pune, përvoja do të fitojë peshë dhe përkthimi i kualifikimeve do të humbasë rëndësinë për hyrjen në Gjermani. Kjo do të thotë se nuk do të merren parasysh rreptësisht kualifikimet profesionale, por njohuritë e kandidatit që aplikon për vendin e punës. Plani përfshin gjithashtu një sistem inovativ vlerësimi për punëtorët nga vendet e treta, duke përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Më shumë se 142 persona janë ekzekutuar në Iran gjatë muajit maj

Grupi për të Drejtat e Njeriut në Iran thotë se të paktën 142 persona u ekzekutuan në Iran gjatë muajit maj, shifër kjo më...

Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçië, ka thënë se delegacioni i Kosovës nuk ka dashur të takohet me delegacionin serb në samitin e Komitetit Politik...

“Në kërkim të punëtorëve”, bizneset në Sarandë pa staf, dyfishohen kërkesat

Sezoni turistik në Sarandë sapo ka nisur dhe qyteti po mirëpret vizitorët e parë, por për subjektet që operojnë në këtë sektor po shfaqen...

TË FUNDIT

Më shumë se 142 persona janë ekzekutuar në Iran gjatë muajit maj

Grupi për të Drejtat e Njeriut në Iran thotë se të paktën 142 persona u ekzekutuan në Iran gjatë muajit maj, shifër kjo më...

Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçië, ka thënë se delegacioni i Kosovës nuk ka dashur të takohet me delegacionin serb në samitin e Komitetit Politik...

“Në kërkim të punëtorëve”, bizneset në Sarandë pa staf, dyfishohen kërkesat

Sezoni turistik në Sarandë sapo ka nisur dhe qyteti po mirëpret vizitorët e parë, por për subjektet që operojnë në këtë sektor po shfaqen...

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë takon Kurtin, në fokus të takimit situata në Veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me kryeministrin Albin Kurti. Pas takimit ai ka dalë...

U kapën për vrasje në tentativë, jepet masa e sigurisë për 2 të rinjtë

Gjykata e Elbasanit shpalli sot masën e sigurisë arrest me burg për të arrestuarit Brikin Rusta, Emanuel Rrapushi të cilët u kapen për tentativë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×